Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

31.05. 2013

Děti už vědí..

_MG_0439.JPGDěti už vědí, co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá. Prozradil jim to Milan Halousek z České kosmické kanceláře na květnovém Café Nobel Bez kofeinu. Dozvěděly se například, jak a co kosmonauti jí, jak spí, jak se myjí resp. spíše nemyjí, jak se chodí ve vesmíru na záchod a co tam vlastně dělají.

Průvodcem jim byl, kromě Milana Halouska samozřejmě, slavný Krteček, kterého vzal astronaut Andrew Feustel s sebou do vesmíru. Jak se tam měl, se můžete podívat v prezentaci Milana Halouska a jak se měly děti na našem Café Nobel zjistíte z přiložené galerie. :)

Přednášku Kosmonautika převážně nevážně si můžete poslechnout zde.