Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. Markéta Křížová, Ph.D.

Etnoložka a historička

Etnologii a historii vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde dnes působí ve Středisku ibero-amerických studií. Zabývá se indiánskými kulturami Nového světa a koloniálními dějinami Ameriky, především vztahy původních obyvatel a Evropanů, formování synkretických kultur na území Nového světa, a také dopady setkání s americkou realitou na evropské vnímání sebe sama a evropskou vědu.

Pobývala na terénním výzkumu v indiánské rezervaci White Earth v Minnesotě. Vydala odborné monografie Ideální město v divočině (2007, věnovaná katolickým a protestantským misiím na americkém území), Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011, se Zuzanou Kostićovou a Sylvií Květinovou), Otroctví v Novém světě v 16.-19. století (2013) nebo Dějiny Střední Ameriky (2016).

 

Foto: archiv Markéty Křížové

  © 2012 UJEP