Teplice

17. července

 

 
Aktuality

17.07.2025

Bestiář pověr o městské přírodě

Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.


03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 Ing. Karel Mach, Ph.D.

  Geolog

Narozen 1964. Vystudoval Moskevský geologicko-průzkumný institut a Univerzitu Karlovu v Praze. V současnosti je vedoucím oddělení geologie Severočeských dolů a.s. Zabývá se hlavně rozvíjením a aplikací metod geologického průzkumu, modelováním ložisek uhlí a poznáváním procesů, které vedly k jejich vzniku.

Spolu s několika kolegy založil v roce 2003 neziskovou organizaci Bílinská přírodovědná společnost, zabývající se ochranou přírody, přírodovědným vzděláváním a prací s veřejností – hlavně s dětmi.

Je autorem a spoluautorem řady odborných i populárně naučných publikací: např. Významné dřeviny města Bíliny (2008 – s Janou Boršiovou), Bořeň očima geologa (2011 – s Prokopem Závadou), Jezero mezi sopkami: Kučlín u Bíliny (2015 – se Zdeňkem Dvořákem a Pavlem Dvořákem), Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve, 2. vydání (2019 – se Zlatko Kvačkem, Zdeňkem Dvořákem a Jakubem Sakalou).

  

Foto: archiv Karla Macha

  © 2012 UJEP