Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 Ing. Karel Mach, Ph.D.

  Geolog

Narozen 1964. Vystudoval Moskevský geologicko-průzkumný institut a Univerzitu Karlovu v Praze. V současnosti je vedoucím oddělení geologie Severočeských dolů a.s. Zabývá se hlavně rozvíjením a aplikací metod geologického průzkumu, modelováním ložisek uhlí a poznáváním procesů, které vedly k jejich vzniku.

Spolu s několika kolegy založil v roce 2003 neziskovou organizaci Bílinská přírodovědná společnost, zabývající se ochranou přírody, přírodovědným vzděláváním a prací s veřejností – hlavně s dětmi.

Je autorem a spoluautorem řady odborných i populárně naučných publikací: např. Významné dřeviny města Bíliny (2008 – s Janou Boršiovou), Bořeň očima geologa (2011 – s Prokopem Závadou), Jezero mezi sopkami: Kučlín u Bíliny (2015 – se Zdeňkem Dvořákem a Pavlem Dvořákem), Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve, 2. vydání (2019 – se Zlatko Kvačkem, Zdeňkem Dvořákem a Jakubem Sakalou).

  

Foto: archiv Karla Macha

  © 2012 UJEP