Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Radko Kynčl

Historik techniky

 

Od roku 1982 pracuje v Národním technickém muzeu, kde je kurátorem strojírenských sbírek. Specializuje se zejména na historii strojírenské technologie, mechanických energetických strojů, hodinářství a neelektrického osvětlení.

Publikoval řadu odborných článků, knižních publikací a statí ve sbornících, věnovaných historii energetického strojírenství a hodinářství, a to i ve Francii a v Německu. Je autorem textů ve fotografickém atlasu Hodiny a hodinky, který vydalo nakladatelství Aventinum ve dvou vydáních (2001 a 2008) a také katalogu sbírky mechanických energetických strojů NTM (1997). Zpracovával hodinářské sbírky na památkových objektech. Podílel se na přípravě Expozice času ve Šternberku a je autorem současné expozice Měření času v Národním technickém muzeu i jejího výstavního katalogu (2015).

 

Zdroj: http://www.prim.cz/ambasadori-592/ambasadori/radko-kyncl.htm

 

Foto: archiv Radka Kynčla

  © 2012 UJEP