Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Radko Kynčl

Historik techniky

 

Od roku 1982 pracuje v Národním technickém muzeu, kde je kurátorem strojírenských sbírek. Specializuje se zejména na historii strojírenské technologie, mechanických energetických strojů, hodinářství a neelektrického osvětlení.

Publikoval řadu odborných článků, knižních publikací a statí ve sbornících, věnovaných historii energetického strojírenství a hodinářství, a to i ve Francii a v Německu. Je autorem textů ve fotografickém atlasu Hodiny a hodinky, který vydalo nakladatelství Aventinum ve dvou vydáních (2001 a 2008) a také katalogu sbírky mechanických energetických strojů NTM (1997). Zpracovával hodinářské sbírky na památkových objektech. Podílel se na přípravě Expozice času ve Šternberku a je autorem současné expozice Měření času v Národním technickém muzeu i jejího výstavního katalogu (2015).

 

Zdroj: http://www.prim.cz/ambasadori-592/ambasadori/radko-kyncl.htm

 

Foto: archiv Radka Kynčla

  © 2012 UJEP