13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Zajímá se o procesy spojené s deformací a výstupem tavenin v zemské kůře. V laboratoři analogového modelování, kterou vybudoval na Geofyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i., vytváří geologické modely, aby pochopil fyzikální zákonitosti vzniku různých geologických těles v přírodě. K tomu používá jednoduché materiály, jako je písek, sádra nebo roztavený vosk.
Za své poznatky o vzniku přírodních monumentů sopečného původu a svůj přínos k popularizaci geologie získal v roce 2014 prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce.
Kromě řady článků v odborných časopisech je i spoluautorem populárně naučné publikace Bořeň očima geologa vydané Bílinskou přírodovědnou společností (2011, s Karlem Machem). V říjnu 2014 jste mohli v rámci ústeckého Café Nobel slyšet jeho přednášku Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři. O geologickém modelování a supervulkánech hovořil i v Českém rozhlase (pořady Mozaika nebo Planetárium) a také v České televizi.
Další informace: osobní stránky Prokopa Závady na webu Geofyzikálního ústavu.
Foto: archiv Prokopa Závady
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |