19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Zajímá se o procesy spojené s deformací a výstupem tavenin v zemské kůře. V laboratoři analogového modelování, kterou vybudoval na Geofyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i., vytváří geologické modely, aby pochopil fyzikální zákonitosti vzniku různých geologických těles v přírodě. K tomu používá jednoduché materiály, jako je písek, sádra nebo roztavený vosk.
Za své poznatky o vzniku přírodních monumentů sopečného původu a svůj přínos k popularizaci geologie získal v roce 2014 prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce.
Kromě řady článků v odborných časopisech je i spoluautorem populárně naučné publikace Bořeň očima geologa vydané Bílinskou přírodovědnou společností (2011, s Karlem Machem). V říjnu 2014 jste mohli v rámci ústeckého Café Nobel slyšet jeho přednášku Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři. O geologickém modelování a supervulkánech hovořil i v Českém rozhlase (pořady Mozaika nebo Planetárium) a také v České televizi.
Další informace: osobní stránky Prokopa Závady na webu Geofyzikálního ústavu.
Foto: archiv Prokopa Závady