26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Vystudoval klasickou archeologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a dnes působí v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea a přednáší na FF UK. Zabývá se především archeologií a uměním antického Říma a antickým náboženstvím. Účastnil se archeologických výzkumů v České republice, Velké Británii, Bulharsku, Libanonu, Izraeli, Egyptě a také v italských Pompejích.
Pavel Titz je autorem pracovních listů pro pedagogy a spoluautorem vysokoškolských skript (Římské umění, 2015 – spolu s Janem Bouzkem a Ivou Ondřejovou). O historii, převážně antického světa, hovoří v médiích, přednáší i pro veřejnost a již dvakrát byl hostem dětského Café Nobel – s přednáškami o Pompejích (2014) a římských gladiátorech (2016).
Foto: archiv Pavla Titze