Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!


19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

 

Lenka Hrabalová

Arabistka, íránistka a novinářka

 

Vystudovala arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze; na Univerzitě Palackého v Olomouci pak získala doktorát na téma Ničení a ochrana památek ve válečných oblastech Blízkého východu. Její vášní je poznávání – nejraději cestuje za informacemi a náboženskými festivaly. Aby zůstala v kontaktu s blízkovýchodním regionem, organizuje expedice do méně běžných oblasti Orientu; v Česku se věnuje vzdělávání, a to prostřednictvím textů, přednášek i spolupráce na řadě projektů. Zbytek času nejraději tráví na horách.

Je autorkou tří knih – Saharské příběhy (2020), odborné monografie Dějiny v troskách (2022) a Mozaikou Íránu (2023), za kterou získala cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu. Více se dozvíte na webu www.lenkahrabalova.cz.

 

 

Foto z archivu L. Hrabalové

  © 2012 UJEP