12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Vystudovala arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze; na Univerzitě Palackého v Olomouci pak získala doktorát na téma Ničení a ochrana památek ve válečných oblastech Blízkého východu. Její vášní je poznávání – nejraději cestuje za informacemi a náboženskými festivaly. Aby zůstala v kontaktu s blízkovýchodním regionem, organizuje expedice do méně běžných oblasti Orientu; v Česku se věnuje vzdělávání, a to prostřednictvím textů, přednášek i spolupráce na řadě projektů. Zbytek času nejraději tráví na horách.
Je autorkou tří knih – Saharské příběhy (2020), odborné monografie Dějiny v troskách (2022) a Mozaikou Íránu (2023), za kterou získala cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu. Více se dozvíte na webu www.lenkahrabalova.cz.
Foto z archivu L. Hrabalové