Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Markéta Marečková, Ph.D.

Mikrobioložka

 

Vystudovala hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, a také limnologii a oceánografii na University of Wisconsin v Madisonu. Po ukončení doktorského studia byla zaměstnána v Mikrobiologickém ústavu AV ČR, kde se nejprve zabývala analýzou biosyntetické dráhy linkomycinu, později začala studovat diverzitu bakterií a producentů sekundárních metabolitů v půdě. Od roku 2008 pracuje jako vedoucí vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Na tomto pracovišti založila a vede tým Epidemiologie a ekologie mikroorganismů, spolu s kolegy se stále zabývá produkcí sekundárních metabolitů, ale také rozkladem půdní organické hmoty a v posledních letech i onemocněním brambor a dalších plodin.

 

Je vdaná, má tři děti. Ve volném čase se věnuje malování, chození po horách a pořádání večírků.   

 

Foto z archivu Markéty Marečkové

  © 2012 UJEP