27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Narozen v roce 1961. Je předsedou vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS, který si klade za cíl popularizaci kosmonautiky především mezi školní mládeží, ale i širokou veřejností. Je také předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku České astronomické společnosti. V České kosmické kanceláři měl dlouhé roky na starost organizování vzdělávacích a popularizačních programů, a podporu účasti českých studentů na národních i zahraničních kurzech a projektech zaměřených na moderní vědu, techniku, kosmonautiku a astronomii.
Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Od roku 2001 pořádá jednu z největších středoevropských konferencí o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY, určenou především amatérským zájemcům o pilotovanou kosmonautiku a moderní trendy dobývání vesmíru. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V roce 2011 a 2018 byl jedním z organizátorů projektu Do kosmu s Krtkem, při kterém americký astronaut Andrew Feustel vzal s sebou do vesmíru figurku českého Krtečka.
Od roku 1980 uspořádal již více než 1700 přednášek a besed o kosmonautice pro děti, studenty a veřejnost, publikoval přes 250 článků v denním tisku, odborných a populárně-vzdělávacích časopisech, natočil přes 150 televizních a více než 400 rozhlasových rozhovorů a komentářů k událostem v kosmonautice. V roce 2022 obdržel jedno z nejvyšších ocenění v resortu školství – Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 2. stupně za významnou vzdělávací a popularizační činnost.
Kontakt:
Milan HALOUSEK
tel. 602 153 564
Foto: archiv M. Halouska