Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.
KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!
O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.
Pompeje jsou patrně nejznámější archeologickou lokalitou na světě a snad každý je fascinován způsobem jejich zániku. Výbuch Vesuvu v roce 79 n.l. byl katastrofou pro obyvatele města; zároveň je však úžasnou příležitostí pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o lidech a jejich životě před dvěma tisíci let. I když jsou Pompeje archeology zkoumány už víc jak dvě a půl století, pořád mnohé z jejich dějin neznáme. O co se tedy archeologové snaží v Pompejích dnes? O tom bude 24. dubna v ústeckém Fokus kafe všem mladým zájemcům o archeologii a dějiny starověkého Říma vyprávět archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem, začne jako vždy v 16:30.