16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

07.03. 2014

Bez kofeinu: Pompeje aneb Zkáza pod Vesuvem

Karl_Briullov,_The_Last_Day_of_Pompeii_(1827–1833)Pompeje jsou patrně nejznámější archeologickou lokalitou na světě a snad každý je fascinován způsobem jejich zániku. Výbuch Vesuvu v roce 79 n.l. byl katastrofou pro obyvatele města; zároveň je však úžasnou příležitostí pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o lidech a jejich životě před dvěma tisíci let. I když jsou Pompeje archeology zkoumány už víc jak dvě a půl století, pořád mnohé z jejich dějin neznáme. O co se tedy archeologové snaží v Pompejích dnes? O tom bude 24. dubna v ústeckém Fokus kafe všem mladým zájemcům o archeologii a dějiny starověkého Říma vyprávět archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem, začne jako vždy v 16:30.