19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

07.03. 2014

Bez kofeinu: Pompeje aneb Zkáza pod Vesuvem

Karl_Briullov,_The_Last_Day_of_Pompeii_(1827–1833)Pompeje jsou patrně nejznámější archeologickou lokalitou na světě a snad každý je fascinován způsobem jejich zániku. Výbuch Vesuvu v roce 79 n.l. byl katastrofou pro obyvatele města; zároveň je však úžasnou příležitostí pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o lidech a jejich životě před dvěma tisíci let. I když jsou Pompeje archeology zkoumány už víc jak dvě a půl století, pořád mnohé z jejich dějin neznáme. O co se tedy archeologové snaží v Pompejích dnes? O tom bude 24. dubna v ústeckém Fokus kafe všem mladým zájemcům o archeologii a dějiny starověkého Říma vyprávět archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem, začne jako vždy v 16:30.