Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

12.04. 2016

Římští gladiátoři a jejich zápasy

Pro potěchu obecenstva se bili v arénách. Našli byste mezi nimi otroky, válečné zajatce, odsouzené zločince, ale také profesionální bojovníky. Římané gladiátory většinou pohrdali, mnohé z nich však zároveň obdivovali pro jejich odvahu a statečnost. Jak římští gladiátoři žili, jak vypadaly jejich zápasy – a jak gladiátoři umírali? O tom bude především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe v úterý 12. dubna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Archeolog Pavel Titz posluchačům přiblíží, co v časech starého Říma znamenalo být gladiátorem. Zamyslíme se nad tím, kým byli tito muži, co jedli, jak trénovali a prozradíme vám, kteří z nich tak či onak vstoupili do dějin. Stranou nenecháme ani prostředí, ve kterém gladiátoři předváděli své umění – prakticky celé území bývalé římské říše je pokryto amfiteátry, které sloužily tomuto povyražení. Pokud vše dopadne dobře, budete si moci prohlédnout a snad i vyzkoušet novodobé repliky gladiátorské výzbroje a výstroje.

Café Nobel Bez kofeinu začne 12. dubna ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Gladiátoři na mozaice z 2. století našeho letopočtu, odkryté archeology v libyjském Zlitenu. V současnosti se nachází v Archeologickém muzeu v Tripolisu. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.