Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

12.04. 2016

Římští gladiátoři a jejich zápasy

Pro potěchu obecenstva se bili v arénách. Našli byste mezi nimi otroky, válečné zajatce, odsouzené zločince, ale také profesionální bojovníky. Římané gladiátory většinou pohrdali, mnohé z nich však zároveň obdivovali pro jejich odvahu a statečnost. Jak římští gladiátoři žili, jak vypadaly jejich zápasy – a jak gladiátoři umírali? O tom bude především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe v úterý 12. dubna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Archeolog Pavel Titz posluchačům přiblíží, co v časech starého Říma znamenalo být gladiátorem. Zamyslíme se nad tím, kým byli tito muži, co jedli, jak trénovali a prozradíme vám, kteří z nich tak či onak vstoupili do dějin. Stranou nenecháme ani prostředí, ve kterém gladiátoři předváděli své umění – prakticky celé území bývalé římské říše je pokryto amfiteátry, které sloužily tomuto povyražení. Pokud vše dopadne dobře, budete si moci prohlédnout a snad i vyzkoušet novodobé repliky gladiátorské výzbroje a výstroje.

Café Nobel Bez kofeinu začne 12. dubna ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Gladiátoři na mozaice z 2. století našeho letopočtu, odkryté archeology v libyjském Zlitenu. V současnosti se nachází v Archeologickém muzeu v Tripolisu. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.