16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

12.04. 2016

Římští gladiátoři a jejich zápasy

Pro potěchu obecenstva se bili v arénách. Našli byste mezi nimi otroky, válečné zajatce, odsouzené zločince, ale také profesionální bojovníky. Římané gladiátory většinou pohrdali, mnohé z nich však zároveň obdivovali pro jejich odvahu a statečnost. Jak římští gladiátoři žili, jak vypadaly jejich zápasy – a jak gladiátoři umírali? O tom bude především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe v úterý 12. dubna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Archeolog Pavel Titz posluchačům přiblíží, co v časech starého Říma znamenalo být gladiátorem. Zamyslíme se nad tím, kým byli tito muži, co jedli, jak trénovali a prozradíme vám, kteří z nich tak či onak vstoupili do dějin. Stranou nenecháme ani prostředí, ve kterém gladiátoři předváděli své umění – prakticky celé území bývalé římské říše je pokryto amfiteátry, které sloužily tomuto povyražení. Pokud vše dopadne dobře, budete si moci prohlédnout a snad i vyzkoušet novodobé repliky gladiátorské výzbroje a výstroje.

Café Nobel Bez kofeinu začne 12. dubna ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Gladiátoři na mozaice z 2. století našeho letopočtu, odkryté archeology v libyjském Zlitenu. V současnosti se nachází v Archeologickém muzeu v Tripolisu. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.