19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Pro potěchu obecenstva se bili v arénách. Našli byste mezi nimi otroky, válečné zajatce, odsouzené zločince, ale také profesionální bojovníky. Římané gladiátory většinou pohrdali, mnohé z nich však zároveň obdivovali pro jejich odvahu a statečnost. Jak římští gladiátoři žili, jak vypadaly jejich zápasy – a jak gladiátoři umírali? O tom bude především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe v úterý 12. dubna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Archeolog Pavel Titz posluchačům přiblíží, co v časech starého Říma znamenalo být gladiátorem. Zamyslíme se nad tím, kým byli tito muži, co jedli, jak trénovali a prozradíme vám, kteří z nich tak či onak vstoupili do dějin. Stranou nenecháme ani prostředí, ve kterém gladiátoři předváděli své umění – prakticky celé území bývalé římské říše je pokryto amfiteátry, které sloužily tomuto povyražení. Pokud vše dopadne dobře, budete si moci prohlédnout a snad i vyzkoušet novodobé repliky gladiátorské výzbroje a výstroje.
Café Nobel Bez kofeinu začne 12. dubna ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Obrázek: Gladiátoři na mozaice z 2. století našeho letopočtu, odkryté archeology v libyjském Zlitenu. V současnosti se nachází v Archeologickém muzeu v Tripolisu. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.
© 2012 UJEP |