21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

12.04. 2016

Římští gladiátoři a jejich zápasy

Pro potěchu obecenstva se bili v arénách. Našli byste mezi nimi otroky, válečné zajatce, odsouzené zločince, ale také profesionální bojovníky. Římané gladiátory většinou pohrdali, mnohé z nich však zároveň obdivovali pro jejich odvahu a statečnost. Jak římští gladiátoři žili, jak vypadaly jejich zápasy – a jak gladiátoři umírali? O tom bude především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe v úterý 12. dubna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Archeolog Pavel Titz posluchačům přiblíží, co v časech starého Říma znamenalo být gladiátorem. Zamyslíme se nad tím, kým byli tito muži, co jedli, jak trénovali a prozradíme vám, kteří z nich tak či onak vstoupili do dějin. Stranou nenecháme ani prostředí, ve kterém gladiátoři předváděli své umění – prakticky celé území bývalé římské říše je pokryto amfiteátry, které sloužily tomuto povyražení. Pokud vše dopadne dobře, budete si moci prohlédnout a snad i vyzkoušet novodobé repliky gladiátorské výzbroje a výstroje.

Café Nobel Bez kofeinu začne 12. dubna ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Gladiátoři na mozaice z 2. století našeho letopočtu, odkryté archeology v libyjském Zlitenu. V současnosti se nachází v Archeologickém muzeu v Tripolisu. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.