Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

27.10. 2014

Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři

Devils_Tower_CROPVýrazné kopce v krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a bytostmi, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž". Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, PhD.z Geofyzikálního ústavu AV ČR ve své přednášce vysvětlí geologický vznik některých těchto krajinných dominant prostřednictvím poznatků geologického výzkumu a laboratorních pokusů.

Především se bude věnovat slavné Ďáblově věži (Devil Tower) v americkém Wyomingu, všeobecně známé dominantě, která mj. hraje klíčovou roli ve slavném filmu režiséra Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu – přistane u ní mimozemská kosmická loď. U vrchu Bořeň u Bíliny v Českém středohoří mimozemšťané nepřistáli ani ve skutečnosti, ani v žádném hollywoodském velkofilmu. I on je však zdálky snadno identifikovatelný díky své nezaměnitelné siluetě a (jak se vás náš host pokusí přesvědčit) z geologického hlediska není o nic méně zajímavý, než jeho vzdálená „sestra“ z Wyomingu.

 

Víc se o obou skalních dominantách a způsobu jejich vzniku dozvíte 11. prosince od 18 hodin v ústeckém Fokus kafe.

 

Foto: Ďáblova věž ve Wyomingu


  © 2012 UJEP