Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

27.10. 2014

Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři

Devils_Tower_CROPVýrazné kopce v krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a bytostmi, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž". Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, PhD.z Geofyzikálního ústavu AV ČR ve své přednášce vysvětlí geologický vznik některých těchto krajinných dominant prostřednictvím poznatků geologického výzkumu a laboratorních pokusů.

Především se bude věnovat slavné Ďáblově věži (Devil Tower) v americkém Wyomingu, všeobecně známé dominantě, která mj. hraje klíčovou roli ve slavném filmu režiséra Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu – přistane u ní mimozemská kosmická loď. U vrchu Bořeň u Bíliny v Českém středohoří mimozemšťané nepřistáli ani ve skutečnosti, ani v žádném hollywoodském velkofilmu. I on je však zdálky snadno identifikovatelný díky své nezaměnitelné siluetě a (jak se vás náš host pokusí přesvědčit) z geologického hlediska není o nic méně zajímavý, než jeho vzdálená „sestra“ z Wyomingu.

 

Víc se o obou skalních dominantách a způsobu jejich vzniku dozvíte 11. prosince od 18 hodin v ústeckém Fokus kafe.

 

Foto: Ďáblova věž ve Wyomingu


  © 2012 UJEP