Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

27.10. 2014

Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři

Devils_Tower_CROPVýrazné kopce v krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a bytostmi, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž". Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, PhD.z Geofyzikálního ústavu AV ČR ve své přednášce vysvětlí geologický vznik některých těchto krajinných dominant prostřednictvím poznatků geologického výzkumu a laboratorních pokusů.

Především se bude věnovat slavné Ďáblově věži (Devil Tower) v americkém Wyomingu, všeobecně známé dominantě, která mj. hraje klíčovou roli ve slavném filmu režiséra Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu – přistane u ní mimozemská kosmická loď. U vrchu Bořeň u Bíliny v Českém středohoří mimozemšťané nepřistáli ani ve skutečnosti, ani v žádném hollywoodském velkofilmu. I on je však zdálky snadno identifikovatelný díky své nezaměnitelné siluetě a (jak se vás náš host pokusí přesvědčit) z geologického hlediska není o nic méně zajímavý, než jeho vzdálená „sestra“ z Wyomingu.

 

Víc se o obou skalních dominantách a způsobu jejich vzniku dozvíte 11. prosince od 18 hodin v ústeckém Fokus kafe.

 

Foto: Ďáblova věž ve Wyomingu


  © 2012 UJEP