Teplice

16. července

 
Aktuality

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.


18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Gerhard Tschunko

Horolezec a publicista

 

Bývalý československý reprezentant, mistr sportu a držitel ocenění za přínos k rozvoji českého horolezectví; spoluautor dvou stovek horolezeckých prvovýstupů, spoluzakladatel Památníku horolezců v Tisé na Ústecku.

Autor a spoluautor řady článků a publikací o historii lezení a horolezeckých průvodců – Lezecké oblasti Ústecka: horolezecký průvodce (Ústí nad Labem, 1971; dodatky 1973), Ó, horo: historie severočeského horolezectví slovem i obrazem (Ústí nad Labem, 2009), Historky ze skal a hor (Praha, 2015), Příběhy od Tiských skal (Tisá, 2017).

Zdroj: Wikipedie

Foto: archiv Gerharda Tschunka

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP