Ústí nad Labem

10. prosince

 
Aktuality

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.


04.12.2019

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Gerhard Tschunko

Horolezec a publicista

 

Bývalý československý reprezentant, mistr sportu a držitel ocenění za přínos k rozvoji českého horolezectví; spoluautor dvou stovek horolezeckých prvovýstupů, spoluzakladatel Památníku horolezců v Tisé na Ústecku.

Autor a spoluautor řady článků a publikací o historii lezení a horolezeckých průvodců – Lezecké oblasti Ústecka: horolezecký průvodce (Ústí nad Labem, 1971; dodatky 1973), Ó, horo: historie severočeského horolezectví slovem i obrazem (Ústí nad Labem, 2009), Historky ze skal a hor (Praha, 2015), Příběhy od Tiských skal (Tisá, 2017).

Zdroj: Wikipedie

Foto: archiv Gerharda Tschunka

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP