Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Bc. Petr Horálek

Astrofotograf, popularizátor astronomie

 

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde od svých 12 let navštěvoval astronomický kroužek na tamní hvězdárně. Vystudoval bakalářský program teoretické fyziky a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval v Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově a pak na Hvězdárně v Úpici. Od roku 2008 vypomáhal redakci Astronomického informačního serveru České astronomické společnosti Astro.cz, byl i vedoucím redaktorem a s redakcí dodnes spolupracuje. Největší vášní Petra Horálka je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů – zejména slunečních a měsíčních zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. V roce 2014 odjel na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával sběrem ovoce, aby se mohl věnovat fotografování jižní noční oblohy. Od svého návratu se „na volné noze“ věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii.

Jeho snímky nočního nebe a vzácných nebeských úkazů již několikrát ocenila porota České astrofotografie měsíce. Osm jeho fotografií dokonce vybrala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of  the Day – APOD). V roce 2015 se stal prvním českým fotoambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile, v říjnu téhož roku po něm byla pojmenována planetka (6822) Horálek. Snímky Petra Horálka můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek. Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou stránky vedeny převážně v angličtině. 

Petr Horálek často přednáší pro veřejnost, svými populárně psanými články přispívá na web Astro.cz. V brněnském nakladatelství CPress mu vyšly tři knihy – Tajemná  zatmění (2015), Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) a Nebeské symfonie (2017).

 

Foto © Petr Horálek

  © 2012 UJEP