Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Bc. Petr Horálek

Astrofotograf, popularizátor astronomie

 

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde od svých 12 let navštěvoval astronomický kroužek na tamní hvězdárně. Vystudoval bakalářský program teoretické fyziky a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval v Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově a pak na Hvězdárně v Úpici. Od roku 2008 vypomáhal redakci Astronomického informačního serveru České astronomické společnosti Astro.cz, byl i vedoucím redaktorem a s redakcí dodnes spolupracuje. Největší vášní Petra Horálka je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů – zejména slunečních a měsíčních zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. V roce 2014 odjel na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával sběrem ovoce, aby se mohl věnovat fotografování jižní noční oblohy. Od svého návratu se „na volné noze“ věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii.

Jeho snímky nočního nebe a vzácných nebeských úkazů již několikrát ocenila porota České astrofotografie měsíce. Osm jeho fotografií dokonce vybrala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of  the Day – APOD). V roce 2015 se stal prvním českým fotoambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile, v říjnu téhož roku po něm byla pojmenována planetka (6822) Horálek. Snímky Petra Horálka můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek. Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou stránky vedeny převážně v angličtině. 

Petr Horálek často přednáší pro veřejnost, svými populárně psanými články přispívá na web Astro.cz. V brněnském nakladatelství CPress mu vyšly tři knihy – Tajemná  zatmění (2015), Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) a Nebeské symfonie (2017).

 

Foto © Petr Horálek

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP