Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Bc. Petr Horálek

Astrofotograf, popularizátor astronomie

 

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde od svých 12 let navštěvoval astronomický kroužek na tamní hvězdárně. Vystudoval bakalářský program teoretické fyziky a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval v Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově a pak na Hvězdárně v Úpici. Od roku 2008 vypomáhal redakci Astronomického informačního serveru České astronomické společnosti Astro.cz, byl i vedoucím redaktorem a s redakcí dodnes spolupracuje. Největší vášní Petra Horálka je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů – zejména slunečních a měsíčních zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. V roce 2014 odjel na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával sběrem ovoce, aby se mohl věnovat fotografování jižní noční oblohy. Od svého návratu se „na volné noze“ věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii.

Jeho snímky nočního nebe a vzácných nebeských úkazů již několikrát ocenila porota České astrofotografie měsíce. Osm jeho fotografií dokonce vybrala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of  the Day – APOD). V roce 2015 se stal prvním českým fotoambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile, v říjnu téhož roku po něm byla pojmenována planetka (6822) Horálek. Snímky Petra Horálka můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek. Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou stránky vedeny převážně v angličtině. 

Petr Horálek často přednáší pro veřejnost, svými populárně psanými články přispívá na web Astro.cz. V brněnském nakladatelství CPress mu vyšly tři knihy – Tajemná  zatmění (2015), Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) a Nebeské symfonie (2017).

 

Foto © Petr Horálek

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP