Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Bc. Petr Horálek

Astrofotograf, popularizátor astronomie

 

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde od svých 12 let navštěvoval astronomický kroužek na tamní hvězdárně. Vystudoval bakalářský program teoretické fyziky a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval v Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově a pak na Hvězdárně v Úpici. Od roku 2008 vypomáhal redakci Astronomického informačního serveru České astronomické společnosti Astro.cz, byl i vedoucím redaktorem a s redakcí dodnes spolupracuje. Největší vášní Petra Horálka je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů – zejména slunečních a měsíčních zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. V roce 2014 odjel na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával sběrem ovoce, aby se mohl věnovat fotografování jižní noční oblohy. Od svého návratu se „na volné noze“ věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii.

Jeho snímky nočního nebe a vzácných nebeských úkazů již několikrát ocenila porota České astrofotografie měsíce. Osm jeho fotografií dokonce vybrala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of  the Day – APOD). V roce 2015 se stal prvním českým fotoambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile, v říjnu téhož roku po něm byla pojmenována planetka (6822) Horálek. Snímky Petra Horálka můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek. Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou stránky vedeny převážně v angličtině. 

Petr Horálek často přednáší pro veřejnost, svými populárně psanými články přispívá na web Astro.cz. V brněnském nakladatelství CPress mu vyšly tři knihy – Tajemná  zatmění (2015), Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) a Nebeské symfonie (2017).

 

Foto © Petr Horálek

  © 2012 UJEP