13.04.2023
BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Narozen 1974. Působí v Geologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Původním zaměřením je environmentální mineralog, zabývající se však také vznikem jeskyní a pískovcovou geomorfologií. Bohatě se věnuje popularizačním činnostem, spolupracuje na přípravě televizních a rozhlasových pořadů, píše popularizační články apod.
S kolegou Jiřím Bruthansem z Univerzity Karlovy se již od roku 1998 v rámci projektu NAMAK (persky „sůl“) věnuje geologickému výzkumu solných pohoří – pňů v Íránu; spoluorganizoval a také se zúčastnil 11 expedic. Nejvýraznějším výsledkem tohoto projektu je objev a dokumentace nejdelší solné jeskyně světa s délkou přes 6,5 km. Od roku 2016 se podílí na projektu Shaanxi, který je zaměřen na průzkum neznámých krasových oblastí v Číně.
Foto: archiv Michala Filippiho