27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Narozen 1974. Působí v Geologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Původním zaměřením je environmentální mineralog, zabývající se však také vznikem jeskyní a pískovcovou geomorfologií. Bohatě se věnuje popularizačním činnostem, spolupracuje na přípravě televizních a rozhlasových pořadů, píše popularizační články apod.
S kolegou Jiřím Bruthansem z Univerzity Karlovy se již od roku 1998 v rámci projektu NAMAK (persky „sůl“) věnuje geologickému výzkumu solných pohoří – pňů v Íránu; spoluorganizoval a také se zúčastnil 11 expedic. Nejvýraznějším výsledkem tohoto projektu je objev a dokumentace nejdelší solné jeskyně světa s délkou přes 6,5 km. Od roku 2016 se podílí na projektu Shaanxi, který je zaměřen na průzkum neznámých krasových oblastí v Číně.
Foto: archiv Michala Filippiho