Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Michal Filippi, Ph.D.

Geolog, geomorfolog, speleolog a popularizátor vědy

 

Narozen 1974. Působí v Geologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Původním zaměřením je environmentální mineralog, zabývající se však také vznikem jeskyní a pískovcovou geomorfologií. Bohatě se věnuje popularizačním činnostem, spolupracuje na přípravě televizních a rozhlasových pořadů, píše popularizační články apod.

S kolegou Jiřím Bruthansem z Univerzity Karlovy se již od roku 1998 v rámci projektu NAMAK (persky „sůl“) věnuje geologickému výzkumu solných pohoří – pňů v Íránu; spoluorganizoval a také se zúčastnil 11 expedic. Nejvýraznějším výsledkem tohoto projektu je objev a dokumentace nejdelší solné jeskyně světa s délkou přes 6,5 km. Od roku 2016 se podílí na projektu Shaanxi, který je zaměřen na průzkum neznámých krasových oblastí v Číně.

 

Foto: archiv Michala Filippiho

  © 2012 UJEP