21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudovala meteorologii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 pracuje na družicovém oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze-Libuši.
I když v její pracovní náplni převažují otázky spojené s meteorologickými družicemi, na své zaujetí pro bouře a tornáda nezapomíná. Za ČHMÚ koordinuje náplň stránek o tornádech a příbuzných jevech na internetu; na tomto projektu ČHMÚ spolupracuje s Amatérskou meteorologickou společností, o.s. Už řadu let také organizuje bouřkové semináře, což jsou setkání profesionálů a amatérů, ale především nadšenců do bouří a s nimi spojených doprovodných jevů.
Foto: archiv Martiny Francové