17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudovala meteorologii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 pracuje na družicovém oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze-Libuši.
I když v její pracovní náplni převažují otázky spojené s meteorologickými družicemi, na své zaujetí pro bouře a tornáda nezapomíná. Za ČHMÚ koordinuje náplň stránek o tornádech a příbuzných jevech na internetu; na tomto projektu ČHMÚ spolupracuje s Amatérskou meteorologickou společností, o.s. Už řadu let také organizuje bouřkové semináře, což jsou setkání profesionálů a amatérů, ale především nadšenců do bouří a s nimi spojených doprovodných jevů.
Foto: archiv Martiny Francové