Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Martina Francová

Meteoroložka

 

 

 

 

 

 

Vystudovala meteorologii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 pracuje na družicovém oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze-Libuši.

I když v její pracovní náplni převažují otázky spojené s meteorologickými družicemi, na své zaujetí pro bouře a tornáda nezapomíná. Za ČHMÚ koordinuje náplň stránek o tornádech a příbuzných jevech na internetu; na tomto projektu ČHMÚ spolupracuje s Amatérskou meteorologickou společností, o.s. Už řadu let také organizuje bouřkové semináře, což jsou setkání profesionálů a amatérů, ale především nadšenců do bouří a s nimi spojených doprovodných jevů.

 

Foto: archiv Martiny Francové

  © 2012 UJEP