17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Spolupracuje na projektech kosmického výzkumu s NASA i Institutem biomedicínských problémů ruské akademie věd. Zakladatelka několika odborných expertních a výzkumných pracovišť a zajímavých projektů podpory fungování lidských zdrojů v resortu obrany České republiky.
V letech 1999–2015 byla ve služebním poměru vojáka z povolání. Působila v Centru sociálních studií náčelníka Generálního štábu Armády České republiky (NGŠ AČR) gen. Jiřího Šedivého jako terénní psycholog, výzkumný a vývojový pracovník, lektor, později náčelník Centra a současně vojskový psycholog GŠ AČR metodicky řídící psychologickou službu AČR.
V současnosti působí jako výzkumná pracovnice v poradenské společnosti QED Group a na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, také jako výzkumný pracovník. V praxi se věnuje expertní a konzultační činnosti v oblasti řízení a vedení lidí, sociálnímu výzkumu ve formě ad hoc analýz či dlouhodobých komparačních studií, Sociálnímu akčnímu výzkumu a sociodiagnostice metodou Sociomapování, leadershipu, koučování týmů a jednotlivců.
Foto: Kateřina Bernardová a český výzkumný tým „KOSMOW“, kredit „KOSMOW“