Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jaroslav Cepák, PhD.

Zoolog a ornitolog

 

Je absolventem katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje jako vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. Zabývá se především sledováním migrace vybraných druhů ptáků, zejména vlaštovky obecné, a také zpracováváním a vyhodnocováním kroužkovacích dat.

Je spoluautorem Atlasu migrace ptáků České a Slovenské republiky (2008). Jako člen autorského kolektivu se podílel i na dalších publikacích, věnovaných ptákům – Ptáci Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý (2010), Ptáci jižních Čech (2015) – a také na novém přepracovaném a doplněném vydání svazku z edice Fauna ČR nakladatelství Academia Ptáci = Aves. Díl I (2016).

 

Foto z archivu Jaroslava Cepáka

  © 2012 UJEP