Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jaroslav Cepák, PhD.

Zoolog a ornitolog

 

Je absolventem katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje jako vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. Zabývá se především sledováním migrace vybraných druhů ptáků, zejména vlaštovky obecné, a také zpracováváním a vyhodnocováním kroužkovacích dat.

Je spoluautorem Atlasu migrace ptáků České a Slovenské republiky (2008). Jako člen autorského kolektivu se podílel i na dalších publikacích, věnovaných ptákům – Ptáci Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý (2010), Ptáci jižních Čech (2015) – a také na novém přepracovaném a doplněném vydání svazku z edice Fauna ČR nakladatelství Academia Ptáci = Aves. Díl I (2016).

 

Foto z archivu Jaroslava Cepáka

  © 2012 UJEP