27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a historii na Central European University v Budapešti. V roce 2016 obhájil svou dizertační práci na Ústavu světových dějin FF UK na téma Maďarsko 1956: od reformy socialismu k národnímu povstání. Tato práce by měla v rozšířené podobě vyjít jako stejnojmenná monografie v nakladatelství Academia.
Profesně se zabývá dějinami Maďarska v letech 1953-1957, dále pak dějinami Sovětského svazu v letech 1945-1953 a také československou zahraniční politikou v letech 1953-1968.
Absolvoval studijní a výzkumné pobyty na New York University či Open Society Archives. V současné době působí jako lektor na Vyšší odborné škole publicistiky. V letech 2013-2017 byl editorem české sekce online magazínu V4Revue. Zároveň vede online portál o studené válce Prague Cold War. Věnuje se historické publicistice a pravidelně publikuje například v týdeníku Respekt nebo Lidových novinách. S Českým rozhlasem Plus spolupracuje na pořadu Portréty.
Foto: archiv Jana Adamce
![]() |
© 2012 UJEP |