27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckým pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. V uplynulých semestrech působil i jako externí vyučující na Filozofické fakultě UK v Praze a na Otto-Friedrich-Universität Bamberg.
Zabývá se obdobím raného středověku; jeho profilovým tématem jsou zejména nadregionální kulturní kontakty Čech s merovejským, karolinským či avarským prostředím. Podílí se na systematickém výzkumu hradišť předpřemyslovského a přemyslovského období (Praha–Královice, Praha–Vinoř, Tismice na Kolínsku), a to formou archeologických odkryvů, nedestruktivních průzkumů i prospekcí detektorem kovů. Vedle zájmu o archeologii se zabývá též historií, zejména osobností a dílem kronikáře Kosmy. Svou zálibu v moderních dějinách přetavil v zájem o archeologii nejmladších období, tzv. archeologii modernity.
Kontakt: hasil@arup.cas.cz.
Výběr z publikací:
Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století. Praha: ARÚ AV ČR – Academia (1. a 2. vydání).
Hasil, P. – Novák, D. – Hasil, J. 2015: „Smrt dolu Sauersack/Rolava (okres Sokolov). Zánik důlního závodu v mezioborové perspektivě“. Archaeologia historica 40/1, s. 179-205.
Boháčová, I. – Podliska J. et al. 2017, 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha: ARÚ AV ČR (1. a 2. vydání).
Hasil, J. 2018: Chebsko v raném středověku. Archeologie středoevropského regionu v 7.-12. století. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.
Bak, J. – Rychterová, P. – Hasil, J. et al. 2019: Cosmae Pragensis Chronica Bohemorum - Cosmas of Prague, The Chronicle of the Czechs. Central European Medieval Texts 10. Budapest – New York: CEU Press.
Hasil, J. – Hasil, P. – Kočár, P. – Kyselý, R. 2020: „The materiality of forced labour: settlement waste of communities at WWII mining plant and PoW camp in Rolava (North-West Bohemia)“. Journal of Conflict Archaeology 15/2, s. 91-117.
Hasil, J. – Hasil, P. et al. 2021: Tři etudy z archeologie moderní společnosti. Praha: Academia (v tisku).
Foto: archiv Jana Hasila
![]() |
© 2012 UJEP |