Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Jan Hasil, Ph.D.

Archeolog

 

Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckým pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. V uplynulých semestrech působil i jako externí vyučující na Filozofické fakultě UK v Praze a na Otto-Friedrich-Universität Bamberg.

Zabývá se obdobím raného středověku; jeho profilovým tématem jsou zejména nadregionální kulturní kontakty Čech s merovejským, karolinským či avarským prostředím. Podílí se na systematickém výzkumu hradišť předpřemyslovského a přemyslovského období (Praha–Královice, Praha–Vinoř, Tismice na Kolínsku), a to formou archeologických odkryvů, nedestruktivních průzkumů i prospekcí detektorem kovů. Vedle zájmu o archeologii se zabývá též historií, zejména osobností a dílem kronikáře Kosmy. Svou zálibu v moderních dějinách přetavil v zájem o archeologii nejmladších období, tzv. archeologii modernity.

Kontakt: hasil@arup.cas.cz.

 

 

 

Výběr z publikací:

Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století. Praha: ARÚ AV ČR – Academia (1. a 2. vydání).

Hasil, P. – Novák, D. – Hasil, J. 2015: „Smrt dolu Sauersack/Rolava (okres Sokolov). Zánik důlního závodu v mezioborové perspektivě“. Archaeologia historica 40/1, s. 179-205.

Boháčová, I. – Podliska J. et al. 2017, 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha: ARÚ AV ČR (1. a 2. vydání).

Hasil, J. 2018: Chebsko v raném středověku. Archeologie středoevropského regionu v 7.-12. století. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.

Bak, J. – Rychterová, P. – Hasil, J. et al. 2019: Cosmae Pragensis Chronica Bohemorum - Cosmas of Prague, The Chronicle of the Czechs. Central European Medieval Texts 10. Budapest – New York: CEU Press.

Hasil, J. – Hasil, P. – Kočár, P. – Kyselý, R. 2020: „The materiality of forced labour: settlement waste of communities at WWII mining plant and PoW camp in Rolava (North-West Bohemia)“. Journal of Conflict Archaeology 15/2, s. 91-117.

Hasil, J. – Hasil, P. et al. 2021: Tři etudy z archeologie moderní společnosti. Praha: Academia (v tisku).

 

Foto: archiv Jana Hasila

  © 2012 UJEP