Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Hynek Adámek

Geograf, publicista a fotograf

 

Vystudoval fyzickou geografii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Publikuje od roku 1993, o deset let později se stal redaktorem National Geographic Česko.

V roce 1994 se zúčastnil české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky.

Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na ledovém kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela.

 

Jako publicista i fotograf je autorem nebo spoluautorem čtyř knih:

 

Živá Afrika (s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem), Vsetín: Trango, 1996.

Čas je dar Afriky: Etiopie (s Pavlem Mikešem), Praha: Euromedia – Knižní klub, 2000.

Island: soulad protikladů (s Jakubem Havlem), Praha: Mladá fronta, 2003.

Češi v Antarktidě, Praha: Freytag & Berndt, 2010.

 

Foto: archiv Hynka Adámka

  © 2012 UJEP