27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudoval fyzickou geografii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Publikuje od roku 1993, o deset let později se stal redaktorem National Geographic Česko.
V roce 1994 se zúčastnil české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky.
Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na ledovém kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela.
Jako publicista i fotograf je autorem nebo spoluautorem čtyř knih:
Živá Afrika (s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem), Vsetín: Trango, 1996.
Čas je dar Afriky: Etiopie (s Pavlem Mikešem), Praha: Euromedia – Knižní klub, 2000.
Island: soulad protikladů (s Jakubem Havlem), Praha: Mladá fronta, 2003.
Češi v Antarktidě, Praha: Freytag & Berndt, 2010.
Foto: archiv Hynka Adámka