27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudovala arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze; na Univerzitě Palackého v Olomouci pak získala doktorát na téma Ničení a ochrana památek ve válečných oblastech Blízkého východu. Její vášní je poznávání – nejraději cestuje za informacemi a náboženskými festivaly. Aby zůstala v kontaktu s blízkovýchodním regionem, organizuje expedice do méně běžných oblasti Orientu; v Česku se věnuje vzdělávání, a to prostřednictvím textů, přednášek i spolupráce na řadě projektů. Zbytek času nejraději tráví na horách.
Je autorkou tří knih – Saharské příběhy (2020), odborné monografie Dějiny v troskách (2022) a Mozaikou Íránu (2023), za kterou získala cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu. Více se dozvíte na webu www.lenkahrabalova.cz.
Foto z archivu L. Hrabalové