Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Pavel Hošek

Redaktor

 

Pavel Hošek

Vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let. Zřídil a spravuje informačně bohatý internetový server o Madagaskaru Expedice Lemuria.

 

Knihy Pavla Hoška o Madagaskaru:

Z dějin merinské literatury aneb O zemi, kde lidé rádi povídají. Praha: Orientální ústav AV ČR, 2003

Rohatý král: madagaskarské mýty a legendy. Praha: Argo, 2003

Dotek prolétajícího motýla: merinské hainteny z Madagaskaru. Praha: DharmaGaia, 2003

Dějiny Madagaskaru. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2011


 



  © 2012 UJEP