17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudovala genderová studia a studovala také psychologii. V současnosti je novinářkou na volné noze, píše pro Zdravotnický deník, Lidové noviny a časopis Marie Claire – nejčastěji o životním stylu, zdraví a psychologii.
V roce 2015 získala Výroční cenu od Koalice pro podporu očkování, která jí bylo udělena především „za vysokou odbornou kvalitu práce v žurnalistice a osobní statečnost“. Je také držitelkou Novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Říká o sobě, že stojí na straně medicíny postavené na důkazech, a tak pravidelně rozplétá různé konspirační teorie o očkování, zaručeně fungující „alternativní medicíně“ a podobných tématech.
Je spoluautorkou publikací Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena (Triton, 2015) a Zdravý pes: manuál pro spokojeného pána i psa (Vltava Labe Media, 2017). Spolu s manželem Leošem Kyšou vydala knihu fejetonů Jak přežít manželství (Epocha, 2015).
Zdroje:
Databáze knih, Manipulátoři.cz, Národní knihovna ČR
Foto: archiv Ludmily Hamplové
![]() |
© 2012 UJEP |