27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudovala genderová studia a studovala také psychologii. V současnosti je novinářkou na volné noze, píše pro Zdravotnický deník, Lidové noviny a časopis Marie Claire – nejčastěji o životním stylu, zdraví a psychologii.
V roce 2015 získala Výroční cenu od Koalice pro podporu očkování, která jí bylo udělena především „za vysokou odbornou kvalitu práce v žurnalistice a osobní statečnost“. Je také držitelkou Novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Říká o sobě, že stojí na straně medicíny postavené na důkazech, a tak pravidelně rozplétá různé konspirační teorie o očkování, zaručeně fungující „alternativní medicíně“ a podobných tématech.
Je spoluautorkou publikací Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena (Triton, 2015) a Zdravý pes: manuál pro spokojeného pána i psa (Vltava Labe Media, 2017). Spolu s manželem Leošem Kyšou vydala knihu fejetonů Jak přežít manželství (Epocha, 2015).
Zdroje:
Databáze knih, Manipulátoři.cz, Národní knihovna ČR
Foto: archiv Ludmily Hamplové