Ústí nad Labem

14. března

 

 
Aktuality

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.


22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc.

doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc.

Klasická filoložka a medievalistka a astrofyzik

 

Alena Hadravová pracuje v Centru dějin vědy v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v Praze. Více zde: https://www.usd.cas.cz/vyzkumni-pracovnici/hadravova-alena a Petr Hadrava v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky. Více zde: https://www.asu.cas.cz/~had/had.html.

Kromě prací ve svých oborech se společně věnují dějinám antické, středověké a raně novověké astronomie a vydávají texty ze středověkých latinských rukopisů, které spolu s komentovanými překlady zpřístupňují současnému čtenáři. Jsou autory řady monografií a několika set příspěvků publikovaných u nás i v zahraničí. Za svou práci získali několik ocenění, nejnověji Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 za rok 2022.

Foto: Grantová agentura České republiky, tisková zpráva ze dne 27.9.2016


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP