17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti působí jako vědecký pracovník na Ústavu biologie obratlovců AV ČR a v Národním muzeu v Praze. Ve svém výzkumu se zaměřuje na evoluční biologii obojživelníků a plazů se zvláštním důrazem na studium jejich diverzity a evoluční historie, včetně popisů pro vědu nových druhů. Za svými výzkumy se vydává do tropické Afriky, zejména Konžské pánve. Na jednu ze svých expedic – jejímž cílem bylo potvrdit existenci nového druhu krokodýla – získal podporu ve formě prestižního ocenění Expedice Neuron.
Více se dozvíte na jeho webových stránkách.
Foto © Jakub Stadler