27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Ing. Markéta Gloneková, Ph.D.
Věnuje se především výzkumu sociálního chování kopytníků a ochraně přírody. Předměty spojené s ochranou přírody ex situ (v zoo) nebo in situ (v přírodě) vyučuje na Přírodovědecké fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Je členkou výkonného výboru spolku Derbianus Conservation, který se zabývá ochranou ohrožených druhů antilop západoafrické savany.
V současné době pracuje jako zooložka v ZOO Ústí nad Labem, je členkou dozorčí rady Safari parku Dvůr Králové. Spolupracuje také s Výzkumným ústavem ochrany genofondů, v.v.i. nebo s Hippo Specialist Group (Skupinou odborníků pro hrochy) patřící pod Mezinárodní svaz ochrany přírody – International Union for Conservation of Nature (IUCN).
![]() |
© 2012 UJEP |