21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Ing. Markéta Gloneková, Ph.D.
Věnuje se především výzkumu sociálního chování kopytníků a ochraně přírody. Předměty spojené s ochranou přírody ex situ (v zoo) nebo in situ (v přírodě) vyučuje na Přírodovědecké fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Je členkou výkonného výboru spolku Derbianus Conservation, který se zabývá ochranou ohrožených druhů antilop západoafrické savany.
V současné době pracuje jako zooložka v ZOO Ústí nad Labem, je členkou dozorčí rady Safari parku Dvůr Králové. Spolupracuje také s Výzkumným ústavem ochrany genofondů, v.v.i. nebo s Hippo Specialist Group (Skupinou odborníků pro hrochy) patřící pod Mezinárodní svaz ochrany přírody – International Union for Conservation of Nature (IUCN).