21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zabývá především evoluční parazitologií, v níž pomocí genetických přístupů zkoumá například vznik a vývoj hostitelsko-parazitických vztahů v tropech či evoluci hostitelské specifity. Zabývá se ale i spektrem jiných témat, jako je kryptická diverzita živočichů v Karpatech či biologie tropických ptáků.
Kromě samotného výzkumu je nadšencem i do popularizace vědy a jejího zpřístupňování mladším nadšencům. Podílí se proto velkou měrou například na organizaci biologických soustředění pro středoškoláky Arachne, ale i dalších akcí, píše články pro veřejnost a přednáší.
K výzkumu ráda přistupuje jako k rekonstrukci příběhů, které je pomocí téměř detektivní práce možné poskládat dohromady. Ráda takové příběhy sestavuje, poslouchá i vypráví.
Foto: archiv Magdaleny Gajdošové
© 2012 UJEP |