27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zabývá především evoluční parazitologií, v níž pomocí genetických přístupů zkoumá například vznik a vývoj hostitelsko-parazitických vztahů v tropech či evoluci hostitelské specifity. Zabývá se ale i spektrem jiných témat, jako je kryptická diverzita živočichů v Karpatech či biologie tropických ptáků.
Kromě samotného výzkumu je nadšencem i do popularizace vědy a jejího zpřístupňování mladším nadšencům. Podílí se proto velkou měrou například na organizaci biologických soustředění pro středoškoláky Arachne, ale i dalších akcí, píše články pro veřejnost a přednáší.
K výzkumu ráda přistupuje jako k rekonstrukci příběhů, které je pomocí téměř detektivní práce možné poskládat dohromady. Ráda takové příběhy sestavuje, poslouchá i vypráví.
Foto: archiv Magdaleny Gajdošové
![]() |
© 2012 UJEP |