Ústí nad Labem

14. května(?)

 
Aktuality

13.03.2020

Na Café Nobel si pravděpodobně nezajdete ani v dubnu

AKTUALIZOVÁNO 27. 3. 
Aktuální informace o vývoji situace kolem našeho přednáškového cyklu budeme pravidelně zveřejňovat v tomto článku a také na našem facebookovém účtu.


19.03.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

PŘEDNÁŠKA BYLA ZRUŠENA, USKUTEČNÍ SE V NÁHRADNÍM TERMÍNU, KTERÝ VČAS OZNÁMÍME
Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 19. března o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Mgr. Magdalena Gajdošová

Bioložka

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zabývá především evoluční parazitologií, v níž pomocí genetických přístupů zkoumá například vznik a vývoj hostitelsko-parazitických vztahů v tropech či evoluci hostitelské specifity. Zabývá se ale i spektrem jiných témat, jako je kryptická diverzita živočichů v Karpatech či biologie tropických ptáků.

Kromě samotného výzkumu je nadšencem i do popularizace vědy a jejího zpřístupňování mladším nadšencům. Podílí se proto velkou měrou například na organizaci biologických soustředění pro středoškoláky Arachne, ale i dalších akcí, píše články pro veřejnost a přednáší.

K výzkumu ráda přistupuje jako k rekonstrukci příběhů, které je pomocí téměř detektivní práce možné poskládat dohromady. Ráda takové příběhy sestavuje, poslouchá i vypráví.

 

Foto: archiv Magdaleny Gajdošové

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP