Ústí nad Labem

8. června

 

 
Aktuality

08.06.2023

Cesta do hlubin androidovy duše

Lidé si odedávna hráli s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci; byla to pestrá, zábavná i trochu děsivá cesta. Teď nám umělá inteligence klepe na dveře – a už se o ní přeme. Objevují se protichůdné názory na její podstatu, rizika nebo výhody spjaté s jejím využitím. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje? V ústeckém muzeu o tom bude ve čtvrtek 8. června přednášet PhDr. Františka Vrbenská, knihovnice a spisovatelka, autorka sci-fi, fantasy a literatury faktu.


25.05.2023

Těžba uhlí na Islandu. Země ohně a ledu v miocénu a dnes

Když během světových válek postihla Island námořní blokáda, místní obyvatelé ztratili přístup k anglickému nebo polskému uhlí a museli se spolehnout na vlastní chudé zdroje. Islandské uhelné doly byly po válce uzavřeny, pamětníků těžby ubývá. Historie islandského uhlí a jeho těžby zaujala paleontologa a cestovatele Ing. Richarda Pokorného, Ph.D., DiS. Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Spolu se studenty se věnoval výzkumu islandských uhelných ložisek, o kterých bude vyprávět ve čtvrtek 25. května v děčínské kavárně Coffee&Books. 



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

MgA. Ing. Martin Frouz Ph.D.

Fotograf a pedagog, dokumentátor, popularizátor vědy a výtvarný umělec

 

V praktické i teoretické oblasti se věnuje využití fotografického záznamu ve vědě a její popularizaci. Je spoluautorem publikací Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče a Fotografie v biologické antropologii. V nejvyšší míře se zaměřuje na oblasti svázané s archeologií a historií či příbuznými vědními obory – věnuje se především období paleolitu, moravského i světového, českému středověku a Egyptu, který jako spolupracovník Českého egyptologického ústavu FF UK navštěvuje od roku 2003. Jeho hlavním působištěm v Egyptě je Abúsír; účastnil se však i expedic do oblasti Západní pouště a dokumentoval i mnohé další egyptské lokality.

Své zkušenosti předával či předává zájemcům na několika vysokých školách – na Přírodovědecké a Filozofické fakultě UK v Praze, na pražské VŠCHT, UJEP Ústí nad Labem, Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně. Často přednáší pro běžnou i odbornou veřejnost. Spolupracuje i s mnoha dalšími institucemi, především s Archeologickými ústavy AV ČR Praha a Brno, Národním památkovým ústavem, Národním muzeem a mnoha dalšími.

Spolupracuje také s médii a nakladatelstvími, ať již jako fotograf či spoluautor celých, převážně popularizačních, projektů. Jeho novinářská fotografie byla opakovaně oceněna v soutěži Czech Press Photo. V poslední době připravil např. obrazovou publikaci Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, či publikaci k 700. výročí Karla IV. Karolus Quartus. Obdržel řadu ocenění v soutěži Kalendář roku. Mimo tištěná média se s jeho tvorbou můžete setkat v několika putovních výstavních projektech či prezentacích různých institucí a jednotlivců.

I přes své výrazné pracovní nasazení se snaží neustále věnovat i vlastní volné výtvarné tvorbě, která převážně vychází z fotografie, ale často se jedná o fantazijní a intermediální projev. Přispívá jako spoluautor či rádce i ke zrodu kolektivních děl a projektů.

 

Foto © Martin Frouz

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP