27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
V praktické i teoretické oblasti se věnuje využití fotografického záznamu ve vědě a její popularizaci. Je spoluautorem publikací Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče a Fotografie v biologické antropologii. V nejvyšší míře se zaměřuje na oblasti svázané s archeologií a historií či příbuznými vědními obory – věnuje se především období paleolitu, moravského i světového, českému středověku a Egyptu, který jako spolupracovník Českého egyptologického ústavu FF UK navštěvuje od roku 2003. Jeho hlavním působištěm v Egyptě je Abúsír; účastnil se však i expedic do oblasti Západní pouště a dokumentoval i mnohé další egyptské lokality.
Své zkušenosti předával či předává zájemcům na několika vysokých školách – na Přírodovědecké a Filozofické fakultě UK v Praze, na pražské VŠCHT, UJEP Ústí nad Labem, Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně. Často přednáší pro běžnou i odbornou veřejnost. Spolupracuje i s mnoha dalšími institucemi, především s Archeologickými ústavy AV ČR Praha a Brno, Národním památkovým ústavem, Národním muzeem a mnoha dalšími.
Spolupracuje také s médii a nakladatelstvími, ať již jako fotograf či spoluautor celých, převážně popularizačních, projektů. Jeho novinářská fotografie byla opakovaně oceněna v soutěži Czech Press Photo. V poslední době připravil např. obrazovou publikaci Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, či publikaci k 700. výročí Karla IV. Karolus Quartus. Obdržel řadu ocenění v soutěži Kalendář roku. Mimo tištěná média se s jeho tvorbou můžete setkat v několika putovních výstavních projektech či prezentacích různých institucí a jednotlivců.
I přes své výrazné pracovní nasazení se snaží neustále věnovat i vlastní volné výtvarné tvorbě, která převážně vychází z fotografie, ale často se jedná o fantazijní a intermediální projev. Přispívá jako spoluautor či rádce i ke zrodu kolektivních děl a projektů.
Foto © Martin Frouz