Teplice

21. března

 

 
Aktuality

21.03.2024

Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na hvězdárně v Teplicích pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.
NUTNÁ REZERVACE NA ADRESE hap@hapteplice.cz !!!


14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

MgA. Ing. Martin Frouz Ph.D.

Fotograf a pedagog, dokumentátor, popularizátor vědy a výtvarný umělec

 

V praktické i teoretické oblasti se věnuje využití fotografického záznamu ve vědě a její popularizaci. Je spoluautorem publikací Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče a Fotografie v biologické antropologii. V nejvyšší míře se zaměřuje na oblasti svázané s archeologií a historií či příbuznými vědními obory – věnuje se především období paleolitu, moravského i světového, českému středověku a Egyptu, který jako spolupracovník Českého egyptologického ústavu FF UK navštěvuje od roku 2003. Jeho hlavním působištěm v Egyptě je Abúsír; účastnil se však i expedic do oblasti Západní pouště a dokumentoval i mnohé další egyptské lokality.

Své zkušenosti předával či předává zájemcům na několika vysokých školách – na Přírodovědecké a Filozofické fakultě UK v Praze, na pražské VŠCHT, UJEP Ústí nad Labem, Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně. Často přednáší pro běžnou i odbornou veřejnost. Spolupracuje i s mnoha dalšími institucemi, především s Archeologickými ústavy AV ČR Praha a Brno, Národním památkovým ústavem, Národním muzeem a mnoha dalšími.

Spolupracuje také s médii a nakladatelstvími, ať již jako fotograf či spoluautor celých, převážně popularizačních, projektů. Jeho novinářská fotografie byla opakovaně oceněna v soutěži Czech Press Photo. V poslední době připravil např. obrazovou publikaci Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, či publikaci k 700. výročí Karla IV. Karolus Quartus. Obdržel řadu ocenění v soutěži Kalendář roku. Mimo tištěná média se s jeho tvorbou můžete setkat v několika putovních výstavních projektech či prezentacích různých institucí a jednotlivců.

I přes své výrazné pracovní nasazení se snaží neustále věnovat i vlastní volné výtvarné tvorbě, která převážně vychází z fotografie, ale často se jedná o fantazijní a intermediální projev. Přispívá jako spoluautor či rádce i ke zrodu kolektivních děl a projektů.

 

Foto © Martin Frouz

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP