27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudoval organickou geochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 obhájil disertační práci na téma výskytu fullerenů v přírodě. Poté nastoupil do oddělení Elektrochemických materiálů v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, v.v.i., kde s přestávkami na krátkodobé i dlouhodobé stáže pracuje dodnes. Mimo jiné působil v Ústavu vysokoteplotních procesů v Patrasu v Řecku, Leibnitzově ústavu v Dráždanech, na Univerzitě v nizozemském Utrechtu, či v Massachusettském technologickém institutu (MIT) v americkém Bostonu.
V současné době se v neformální grafenové skupině, která v rámci Ústavu funguje, zabývá zejména vlivem mechanické deformace na elektronovou strukturu grafenu a dalších dvourozměrných materiálů.