Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Otakar Frank, Ph.D.

Geochemik 


Vystudoval organickou geochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 obhájil disertační práci na téma výskytu fullerenů v přírodě. Poté nastoupil do oddělení Elektrochemických materiálů v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, v.v.i., kde s přestávkami na krátkodobé i dlouhodobé stáže pracuje dodnes. Mimo jiné působil v Ústavu vysokoteplotních procesů v Patrasu v Řecku, Leibnitzově ústavu v Dráždanech, na Univerzitě v nizozemském Utrechtu, či v Massachusettském technologickém institutu (MIT) v americkém Bostonu.

 

V současné době se v neformální grafenové skupině, která v rámci Ústavu funguje, zabývá zejména vlivem mechanické deformace na elektronovou strukturu grafenu a dalších dvourozměrných materiálů.
  © 2012 UJEP