17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval organickou geochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 obhájil disertační práci na téma výskytu fullerenů v přírodě. Poté nastoupil do oddělení Elektrochemických materiálů v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, v.v.i., kde s přestávkami na krátkodobé i dlouhodobé stáže pracuje dodnes. Mimo jiné působil v Ústavu vysokoteplotních procesů v Patrasu v Řecku, Leibnitzově ústavu v Dráždanech, na Univerzitě v nizozemském Utrechtu, či v Massachusettském technologickém institutu (MIT) v americkém Bostonu.
V současné době se v neformální grafenové skupině, která v rámci Ústavu funguje, zabývá zejména vlivem mechanické deformace na elektronovou strukturu grafenu a dalších dvourozměrných materiálů.