Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Jitka Elznicová, Ph.D.

Geoinformatička

 

Absolvovala Fakultu životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Doktorát v oboru Geoinformatika získala v roce 2006 na Fakultě hornicko-geologické Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na Fakultě životního prostředí UJEP působí již od roku 1995 a v současnosti je garantkou bakalářského studijního programu Ochrana životního prostředí.

V rámci svého působení na fakultě využívá geoinformační technologie při studiu životního prostředí. Od roku 2000 se specializuje na zpracování a využití archivních leteckých snímků pro hodnocení změny krajiny, především v oblasti Českosaského Švýcarska. Byla editorkou publikace Využití geoinformačních technologií pro hodnocení krajiny přeshraniční oblasti Česko-Saské Švýcarsko (2012) a spoluautorkou populárně naučné publikace Krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v proměnách času (2022).

Od roku 2013 se zaměřuje na geomorfologické hodnocení vývoje vybraných říčních systémů, kde společně s kolegy z Akademie věd České republiky a českých i zahraničních univerzit publikuje v populárně naučných časopisech (Říční niva řeky Litavky: nechtěné toxické dědictví – spoluautorka, 2019) i vědeckých časopisech (hodnocení řek: Ploučnice – 2019, Ohře – 2021 a Jizery - 2023).

 

I když je práce jejím koníčkem, vždy se jí daří skloubit ji s výchovou svých synů – dvojčat, na které je patřičně hrdá. Má ráda výlety do přírody. Někdy je spojí i s terénními pracemi v rámci výzkumu, do nichž se synové též ochotně zapojují.

 

Foto: archiv J. Elznicové


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP