24.04.2025
Grónsko: ostrov, o kterém se mluví
22.04.2025
Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku
Absolvovala Fakultu životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Doktorát v oboru Geoinformatika získala v roce 2006 na Fakultě hornicko-geologické Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na Fakultě životního prostředí UJEP působí již od roku 1995 a v současnosti je garantkou bakalářského studijního programu Ochrana životního prostředí.
V rámci svého působení na fakultě využívá geoinformační technologie při studiu životního prostředí. Od roku 2000 se specializuje na zpracování a využití archivních leteckých snímků pro hodnocení změny krajiny, především v oblasti Českosaského Švýcarska. Byla editorkou publikace Využití geoinformačních technologií pro hodnocení krajiny přeshraniční oblasti Česko-Saské Švýcarsko (2012) a spoluautorkou populárně naučné publikace Krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v proměnách času (2022).
Od roku 2013 se zaměřuje na geomorfologické hodnocení vývoje vybraných říčních systémů, kde společně s kolegy z Akademie věd České republiky a českých i zahraničních univerzit publikuje v populárně naučných časopisech (Říční niva řeky Litavky: nechtěné toxické dědictví – spoluautorka, 2019) i vědeckých časopisech (hodnocení řek: Ploučnice – 2019, Ohře – 2021 a Jizery - 2023).
I když je práce jejím koníčkem, vždy se jí daří skloubit ji s výchovou svých synů – dvojčat, na které je patřičně hrdá. Má ráda výlety do přírody. Někdy je spojí i s terénními pracemi v rámci výzkumu, do nichž se synové též ochotně zapojují.
Foto: archiv J. Elznicové