Teplice

16. května

 

 
Aktuality

16.05.2024

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.


02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Jitka Elznicová, Ph.D.

Geoinformatička

 

Absolvovala Fakultu životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Doktorát v oboru Geoinformatika získala v roce 2006 na Fakultě hornicko-geologické Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na Fakultě životního prostředí UJEP působí již od roku 1995 a v současnosti je garantkou bakalářského studijního programu Ochrana životního prostředí.

V rámci svého působení na fakultě využívá geoinformační technologie při studiu životního prostředí. Od roku 2000 se specializuje na zpracování a využití archivních leteckých snímků pro hodnocení změny krajiny, především v oblasti Českosaského Švýcarska. Byla editorkou publikace Využití geoinformačních technologií pro hodnocení krajiny přeshraniční oblasti Česko-Saské Švýcarsko (2012) a spoluautorkou populárně naučné publikace Krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v proměnách času (2022).

Od roku 2013 se zaměřuje na geomorfologické hodnocení vývoje vybraných říčních systémů, kde společně s kolegy z Akademie věd České republiky a českých i zahraničních univerzit publikuje v populárně naučných časopisech (Říční niva řeky Litavky: nechtěné toxické dědictví – spoluautorka, 2019) i vědeckých časopisech (hodnocení řek: Ploučnice – 2019, Ohře – 2021 a Jizery - 2023).

 

I když je práce jejím koníčkem, vždy se jí daří skloubit ji s výchovou svých synů – dvojčat, na které je patřičně hrdá. Má ráda výlety do přírody. Někdy je spojí i s terénními pracemi v rámci výzkumu, do nichž se synové též ochotně zapojují.

 

Foto: archiv J. Elznicové


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP