Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Jitka Elznicová, Ph.D.

Geoinformatička

 

Absolvovala Fakultu životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Doktorát v oboru Geoinformatika získala v roce 2006 na Fakultě hornicko-geologické Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na Fakultě životního prostředí UJEP působí již od roku 1995 a v současnosti je garantkou bakalářského studijního programu Ochrana životního prostředí.

V rámci svého působení na fakultě využívá geoinformační technologie při studiu životního prostředí. Od roku 2000 se specializuje na zpracování a využití archivních leteckých snímků pro hodnocení změny krajiny, především v oblasti Českosaského Švýcarska. Byla editorkou publikace Využití geoinformačních technologií pro hodnocení krajiny přeshraniční oblasti Česko-Saské Švýcarsko (2012) a spoluautorkou populárně naučné publikace Krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v proměnách času (2022).

Od roku 2013 se zaměřuje na geomorfologické hodnocení vývoje vybraných říčních systémů, kde společně s kolegy z Akademie věd České republiky a českých i zahraničních univerzit publikuje v populárně naučných časopisech (Říční niva řeky Litavky: nechtěné toxické dědictví – spoluautorka, 2019) i vědeckých časopisech (hodnocení řek: Ploučnice – 2019, Ohře – 2021 a Jizery - 2023).

 

I když je práce jejím koníčkem, vždy se jí daří skloubit ji s výchovou svých synů – dvojčat, na které je patřičně hrdá. Má ráda výlety do přírody. Někdy je spojí i s terénními pracemi v rámci výzkumu, do nichž se synové též ochotně zapojují.

 

Foto: archiv J. Elznicové


  © 2012 UJEP