Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Jitka Elznicová, Ph.D.

Geoinformatička

 

Absolvovala Fakultu životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Doktorát v oboru Geoinformatika získala v roce 2006 na Fakultě hornicko-geologické Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na Fakultě životního prostředí UJEP působí již od roku 1995 a v současnosti je garantkou bakalářského studijního programu Ochrana životního prostředí.

V rámci svého působení na fakultě využívá geoinformační technologie při studiu životního prostředí. Od roku 2000 se specializuje na zpracování a využití archivních leteckých snímků pro hodnocení změny krajiny, především v oblasti Českosaského Švýcarska. Byla editorkou publikace Využití geoinformačních technologií pro hodnocení krajiny přeshraniční oblasti Česko-Saské Švýcarsko (2012) a spoluautorkou populárně naučné publikace Krajina Českého Švýcarska a Labských pískovců v proměnách času (2022).

Od roku 2013 se zaměřuje na geomorfologické hodnocení vývoje vybraných říčních systémů, kde společně s kolegy z Akademie věd České republiky a českých i zahraničních univerzit publikuje v populárně naučných časopisech (Říční niva řeky Litavky: nechtěné toxické dědictví – spoluautorka, 2019) i vědeckých časopisech (hodnocení řek: Ploučnice – 2019, Ohře – 2021 a Jizery - 2023).

 

I když je práce jejím koníčkem, vždy se jí daří skloubit ji s výchovou svých synů – dvojčat, na které je patřičně hrdá. Má ráda výlety do přírody. Někdy je spojí i s terénními pracemi v rámci výzkumu, do nichž se synové též ochotně zapojují.

 

Foto: archiv J. Elznicové


  © 2012 UJEP