Tisá

5. října

 

 
Aktuality

05.10.2023

Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.


26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

prof. Ing. Václav Dvořák, Ph.D.

Fyzik a spisovatel

Narodil se v roce 1976. Původním povoláním je vysokoškolský profesor v oboru aplikovaná mechanika. Zabýval se především mechanikou tekutin a mimo jiné zkoumal proudění v nadzvukových proudových čerpadlech (tzv. ejektorech) pro nové systémy chlazení a vyvíjel účinnější deskové výměníky tepla.

Václav Dvořák je rovněž velký fanoušek vesmíru a táta dvou kluků. Obojí spojil ve své velké zálibě – v posledních letech píše knihy pro mládež, které si sám vydává a sklízí úspěchy jak u čtenářů, tak odborníků na literaturu pro děti a mládež.

Jeho první knihou byli Písečníci a bludný asteroid (2018) o skupince kamarádů, kterým se splnil sen podívat se do vesmíru. Druhá kniha, Já, Finis (2020, Kosmas cena čtenářů Magnesia Litera 2021), je o chlapci, jenž se snaží zachránit svého bratra před nepřátelskými mimozemšťany. Třetí knihou je pokračování Písečníků s názvem Písečníci a probuzení krále (2022, Kosmas cena čtenářů Magnesia Litera 2023). Čtvrtým autorovým románem je kniha Jak se vaří drak (2023) o klukovi, který si pomocí genetického inženýrství vytvoří vlastního draka.

Další informace najdete na webu www.vaclav-dvorak.cz.

 

Foto: archiv V. Dvořáka

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP