27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Narodil se v roce 1976. Původním povoláním je vysokoškolský profesor v oboru aplikovaná mechanika. Zabýval se především mechanikou tekutin a mimo jiné zkoumal proudění v nadzvukových proudových čerpadlech (tzv. ejektorech) pro nové systémy chlazení a vyvíjel účinnější deskové výměníky tepla.
Václav Dvořák je rovněž velký fanoušek vesmíru a táta dvou kluků. Obojí spojil ve své velké zálibě – v posledních letech píše knihy pro mládež, které si sám vydává a sklízí úspěchy jak u čtenářů, tak odborníků na literaturu pro děti a mládež.
Jeho první knihou byli Písečníci a bludný asteroid (2018) o skupince kamarádů, kterým se splnil sen podívat se do vesmíru. Druhá kniha, Já, Finis (2020, Kosmas cena čtenářů Magnesia Litera 2021), je o chlapci, jenž se snaží zachránit svého bratra před nepřátelskými mimozemšťany. Třetí knihou je pokračování Písečníků s názvem Písečníci a probuzení krále (2022, Kosmas cena čtenářů Magnesia Litera 2023). Čtvrtým autorovým románem je kniha Jak se vaří drak (2023) o klukovi, který si pomocí genetického inženýrství vytvoří vlastního draka.
Další informace najdete na webu www.vaclav-dvorak.cz.
Foto: archiv V. Dvořáka