Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Martin Domín

Odborník na regionální rozvoj

 

Vystudoval obor Regionální rozvoj a veřejná správa na Fakultě sociálně ekonomické UJEP v Ústí nad Labem, kde také plynule pokračuje ve stejném oboru na doktorském studijním programu. Na FSE působí jako odborný asistent a je tajemníkem výzkumného centra FSE – Forpolis (Institut pro rozvoj sídel).

Tématem jeho výzkumné činnosti je dekarbonizace v kontextu rozvoje obcí a regionální transformace. Zajímá se nejen o to, co se děje s krajinou po vytěžení, ale i o to, jak lidé precizují plánování post-těžebních ploch a jaké dopady mají změny na ostatní obyvatele obcí.

Na základní škole v Mostě vyučuje informatiku, matematiku a zeměpis. Od roku 2018 je zastupitelem města Mostu, které v komisi regionálního rozvoje pomáhá formovat k pozitivnějšímu image.

 

Foto: archiv M. Domína


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP