21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudoval obor Regionální rozvoj a veřejná správa na Fakultě sociálně ekonomické UJEP v Ústí nad Labem, kde také plynule pokračuje ve stejném oboru na doktorském studijním programu. Na FSE působí jako odborný asistent a je tajemníkem výzkumného centra FSE – Forpolis (Institut pro rozvoj sídel).
Tématem jeho výzkumné činnosti je dekarbonizace v kontextu rozvoje obcí a regionální transformace. Zajímá se nejen o to, co se děje s krajinou po vytěžení, ale i o to, jak lidé precizují plánování post-těžebních ploch a jaké dopady mají změny na ostatní obyvatele obcí.
Na základní škole v Mostě vyučuje informatiku, matematiku a zeměpis. Od roku 2018 je zastupitelem města Mostu, které v komisi regionálního rozvoje pomáhá formovat k pozitivnějšímu image.
Foto: archiv M. Domína
© 2012 UJEP |