23.03.2023
Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca
V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16.03.2023
Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu
Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?
Je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se dnes zabývá zejména rentgenovou strukturní analýzou látek téměř všeho druhu a numerickými metodami. S těmito tématy také na MFF UK seznamuje studenty obory Fyzika.
Ve volném čase se věnuje popularizaci vědy (fyzika, astronomie), fotografování a s ním spojenému cestování a turistice, elektronice a za jasných nocí se kochá krásami oblohy.
Foto: archiv Stanislava Daniše
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |