26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR, kde se zabývá dobou železnou, zejména jejím mladším obdobím, ekonomií pravěkých a raně historických společností a jejich sociální strukturou. Přednáší také na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Podílela se na mezinárodním projektu Keltové v Evropě a v rámci dalšího mezinárodního projektu prováděla terénní výzkum na předhradí keltského hradiště pod vrchem Vladař u Žlutic na Karlovarsku, kde se podařilo odkrýt unikátní dřevěné konstrukce z 5. století před Kristem. Mnoho pozornosti věnovala také východočeskému keltskému oppidu České Lhotice - soustředila se na zpracování nálezů z oppida a vyhodnocení lokality z kulturního a chronologického hlediska, zkoumala jeho sídelní zázemí, přírodní prostředí a předpoklady k zemědělské produkci odrážející se v krajině. Vedla řadu dalších terénních výzkumů a publikovala několik desítek odborných článků ve sbornících a časopisech.
Výběr z publikací:
České Lhotice. Keltské oppidum na úpatí Železných hor. Nasavrky, 2008 (s Tomášem Mangelem).
Laténská kultura a Keltové. Nejnovější objevy o mladší době železné na našem území. Dějiny a současnost 8/2009 (s Milošem Hlavou).
Oppidum České Lhotice a jeho sídelní zázemí. Praha - Pardubice, 2010.
A pak se potichu vytratili… Zánik keltské civilizace v Čechách z pohledu archeologie. Kapitola v publikaci Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur, sestavené Miroslavem Bártou a Martinem Kovářem. Praha, 2011.