Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Michaela Czerneková, Ph.D.

Bioložka 

 

Pracuje jako akademický pracovník na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty UJEP. Se studiem želvušek má praktické zkušenosti už deset let, včetně zkoumání jejich tolerance vůči gamma záření. Specializuje se na odolnost želvušek a jejich buněk vůči extrémním abiotickým podmínkám. Průběžně prezentuje výsledky na zahraničních konferencích a je součástí komunity tzv. „želvuškologů“.

Momentálně podporuje budování výzkumného centra pro studium želvušek na PřF UJEP. Je také Strategic Intervention Coach.

 

Foto: archiv M. Czernekové

 

 

 

 




 

 



  © 2012 UJEP