17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Pracuje jako akademický pracovník na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty UJEP. Se studiem želvušek má praktické zkušenosti už deset let, včetně zkoumání jejich tolerance vůči gamma záření. Specializuje se na odolnost želvušek a jejich buněk vůči extrémním abiotickým podmínkám. Průběžně prezentuje výsledky na zahraničních konferencích a je součástí komunity tzv. „želvuškologů“.
Momentálně podporuje budování výzkumného centra pro studium želvušek na PřF UJEP. Je také Strategic Intervention Coach.
Foto: archiv M. Czernekové