Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

Historik

Narozen v roce 1951 v Praze. Zabývá se českými a středoevropskými dějinami pozdního středověku, zvláště husitství, dějinami historiografie a problematikou dějinných tradic.

Vystudoval obor historie-čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, po absolutoriu působil na různých pozicích v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, po roce 1989 vyučoval na různých vysokých školách (hlavně na Univerzitě Karlově, kde na Pedagogické fakultě založil a vedl katedru dějin a didaktiky dějepisu, ale také na Literární akademii Josefa Škvoreckého); činný byl též v rámci Akademie věd České republiky (Ústav pro jazyk český, Historický ústav). Nyní je ve starobním důchodu, malý dílčí úvazek má pouze na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Je autorem 19 vědeckých a popularizačních knih (např. Tajemství českých kronik, Cesty ke kořenům husitské tradice, Lipanská křižovatka, Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka, Husitská revoluce: Stručná historie), několika učebnic pro střední školy, více než 160 studií a několika set recenzí. Často spolupracoval s rozhlasem a s televizí.

Petr Čornej je držitelem celé řady ocenění, mj. ceny Josefa Hlávky za nejlepší společenskovědní knihu roku 2000 (Velké dějiny zemí Koruny české V), ceny Učené společnosti v kategorii vědecký pracovník za „mimořádný badatelský přínos českému dějepisectví, jehož výsledky kvalifikovaně otvírá i širší veřejnosti“ (2012) a Stříbrné pamětní medaile Senátu (2017). Jeho rozsáhlá monografie o Janu Žižkovi byla v roce 2020 vyhlášena Knihou roku a stala se hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera.

 

Foto: Pavel Hrdlička, Wikipedia, licence CC BY-SA 4.0.

  © 2012 UJEP