Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Hosté Café Nobel speciál

 

Ing. Lenka Hájková
klimatoložka

Je koordinátorkou fenologické staniční sítě Českého hydrometeorologického ústavu a byla řešitelkou projektu Atlas fenologických poměrů Česka. Věnuje se fytofenologii (fenologii rostlin), ale také bioklimatologii, agroklimatologii a klimatologii jako takové, podílí se na správě klimatické staniční sítě ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Je aktivní členkou České bioklimatologické společnosti. Spoluorganizovala mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem a podílí se na organizaci Bioklímy 2013 ve slovenské Skalici. Kromě toho publikuje v zahraničních i tuzemských odborných časopisech.

Mgr. Aleš Vávra
geoinformatik

V doktorském studiu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje prostorovým analýzám a kartografické vizualizaci. Je členem České asociace pro geoinformace a spoluřeššitelem řady projektù. Mimo kartografie se zaměřuje na prostorové modelování jevù a procesù v krajině. Má zkuššenosti z několika stážží na zahraničních výzkumných pracovišštích. Aktivně publikuje v odborných časopisech. Jako člen autorského týmu Atlasu fenologických poměrù Česka se věnoval předevšším tvorbě map a grafiky.


Mgr. Martin Novák
meteorolog

Je meteorologem, vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem. Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech.

Hosté Café Nobel speciál

Lenka Hájková
Martin Novák
Ales_Vavra malý



  © 2012 UJEP