27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
PhDr. Mgr. Patrik Christian Cmorej, PhD.
Celým srdcem zdravotnický záchranář Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje a od roku 2019 také vedoucí Katedry záchranářství a radiologie Fakulty zdravotnických studií UJEP. Přátelé mu říkají věčný student.
Po absolutoriu v oboru Zdravotnické záchranářství se vrhl na bakalářské studium, které absolvoval ve stejném oboru na Slovenské zdravotnické univerzitě v Bratislavě. Poté získal čtyři magisterské tituly, a to ve studijních programech Intenzivní péče, Civilní nouzová připravenost, Veřejné zdravotnictví a Administrace ve veřejném zdravotnictví. Malý a velký doktorát získal v oboru Veřejné zdravotnictví.
Dosud je autorem či spoluautorem téměř stovky domácích a zahraničních odborných článků a šesti knižních publikací. Aktuálně je jeho největším koníčkem rodina, a to manželka Mirka, téměř dvouletá Eliška a předškolák Honzík.