Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Vladimír Brůna

Geoinformatik


Po studiu geodézie na Střední průmyslové škole v Duchcově a následně oboru Geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze absolvoval vojenskou službu jako geodet při výstavbě JE Dukovany. Po dvou letech práce vedoucího důlního měřiče na Dole Ležáky vstoupil na akademickou půdu do Ústavu krajinné ekologie ČSAV, pracoviště Most, kde se zabýval využitím metod dálkového průzkumu Země v krajinné ekologii.

V Nadaci Projekt Sever se specializoval na využití GIS v systémech ochrany životního prostředí. V letech 1997–2000 pracoval jako geodet v Ústavu archeologické památkové péče Severozápadních Čech v Mostě. V roce 2000 založil katedru informatiky a geoinformatiky na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a o rok později také Laboratoř geoinformatiky, kde byl řešen projekt zpřístupnění vojenských mapování OLDMAPS. 

Od roku 2001 je pravidelným členem archeologických expedic Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze do Egypta a Súdánu. Geodézii, kartografii a moderní metody archeologické dokumentace vyučuje na Fakultě životního prostředí UJEP a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

 

Foto: archiv V. Brůny

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP