Ústí nad Labem

8. června

 

 
Aktuality

08.06.2023

Cesta do hlubin androidovy duše

Lidé si odedávna hráli s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci; byla to pestrá, zábavná i trochu děsivá cesta. Teď nám umělá inteligence klepe na dveře – a už se o ní přeme. Objevují se protichůdné názory na její podstatu, rizika nebo výhody spjaté s jejím využitím. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje? V ústeckém muzeu o tom bude ve čtvrtek 8. června přednášet PhDr. Františka Vrbenská, knihovnice a spisovatelka, autorka sci-fi, fantasy a literatury faktu.


25.05.2023

Těžba uhlí na Islandu. Země ohně a ledu v miocénu a dnes

Když během světových válek postihla Island námořní blokáda, místní obyvatelé ztratili přístup k anglickému nebo polskému uhlí a museli se spolehnout na vlastní chudé zdroje. Islandské uhelné doly byly po válce uzavřeny, pamětníků těžby ubývá. Historie islandského uhlí a jeho těžby zaujala paleontologa a cestovatele Ing. Richarda Pokorného, Ph.D., DiS. Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Spolu se studenty se věnoval výzkumu islandských uhelných ložisek, o kterých bude vyprávět ve čtvrtek 25. května v děčínské kavárně Coffee&Books. 



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Ing. Vladimír Brůna

Geoinformatik


Po studiu geodézie na Střední průmyslové škole v Duchcově a následně oboru Geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze absolvoval vojenskou službu jako geodet při výstavbě JE Dukovany. Po dvou letech práce vedoucího důlního měřiče na Dole Ležáky vstoupil na akademickou půdu do Ústavu krajinné ekologie ČSAV, pracoviště Most, kde se zabýval využitím metod dálkového průzkumu Země v krajinné ekologii.

V Nadaci Projekt Sever se specializoval na využití GIS v systémech ochrany životního prostředí. V letech 1997–2000 pracoval jako geodet v Ústavu archeologické památkové péče Severozápadních Čech v Mostě. V roce 2000 založil katedru informatiky a geoinformatiky na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a o rok později také Laboratoř geoinformatiky, kde byl řešen projekt zpřístupnění vojenských mapování OLDMAPS. 

Od roku 2001 je pravidelným členem archeologických expedic Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze do Egypta a Súdánu. Geodézii, kartografii a moderní metody archeologické dokumentace vyučuje na Fakultě životního prostředí UJEP a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

 

Foto: archiv V. Brůny

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP