21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Geoinformatik
Po studiu geodézie na Střední průmyslové škole v Duchcově a následně oboru Geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze absolvoval vojenskou službu jako geodet při výstavbě JE Dukovany. Po dvou letech práce vedoucího důlního měřiče na Dole Ležáky vstoupil na akademickou půdu do Ústavu krajinné ekologie ČSAV, pracoviště Most, kde se zabýval využitím metod dálkového průzkumu Země v krajinné ekologii.
V Nadaci Projekt Sever se specializoval na využití GIS v systémech ochrany životního prostředí. V letech 1997–2000 pracoval jako geodet v Ústavu archeologické památkové péče Severozápadních Čech v Mostě. V roce 2000 založil katedru informatiky a geoinformatiky na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a o rok později také Laboratoř geoinformatiky, kde byl řešen projekt zpřístupnění vojenských mapování OLDMAPS.
Od roku 2001 je pravidelným členem archeologických expedic Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze do Egypta a Súdánu. Geodézii, kartografii a moderní metody archeologické dokumentace vyučuje na Fakultě životního prostředí UJEP a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Foto: archiv V. Brůny
© 2012 UJEP |