27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Helena Březinová vystudovala archeologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, studium zakončila obhajobou diplomové práce Textil u Slovanů v 6. - 12. století. Postgraduální doktorandské studium absolvovala v Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou na Filozofické fakultě UK s disertační prací Textilní výroba v českých zemích ve 13. - 15. století. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů.
Od roku 1994 působí v Archeologickém ústavu Akademie věd České republiky Praha, v.v.i., nejprve v Oddělení výzkumu Pražského hradu, od roku 2008 jako vedoucí Restaurátorských laboratoří.
Specializuje se na problematiku textilní výroby a jejích dokladů v archeologických nálezech z období pravěku, raného a vrcholného středověku, provádí technologické analýzy dochovaných textilních fragmentů z archeologických výzkumů. K tomuto tématu publikovala jednu monografii a řadu studií v domácích i zahraničních sbornících a časopisech.
Od roku 2008 se podílí na výuce semestrální přednášky Textilní výroba v pravěku a raném až vrcholném středověku na Filozofické fakultě UK v Praze, Západočeské univerzitě v Plzni, Masarykově univerzitě v Brně a Univerzitě Hradec Králové.
Zdroj: http://www.arup.cas.cz/?p=182