21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Ve Středisku ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se věnuje dějinám umění Latinské Ameriky, evangelizaci domorodců, období conquisty a kolonizace a metodám historických věd. Je spoluautorkou několika tuzemských i zahraničních monografií a autorkou řady odborných i popularizačních článků.
V češtině si můžete přečíst především její Dějiny umění Latinské Ameriky (s Markétou Křížovou – Praha: Karolinum, 2018); podílela se také na dvou popularizačních kolektivních publikacích brněnského nakladatelství Extra Publishing – Aztékové: Tajemná civilizace z hlubin dávnověku: Velká kniha (2020) a Inkové: Největší říše předkolumbovské Ameriky: Velká kniha (2022).
Foto: archiv Moniky Brenišínové