Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Jiří Borovička CSc.

Astronom

Vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také v roce 1993 obhájil titul kandidáta věd pod vedením předního českého odborníka na meteory Zdeňka Ceplechy.

V současnosti pracuje v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, konkrétně na jeho pracovišti v Ondřejově, kde se zabývá zejména výzkumem meziplanetární hmoty, především meteorů. Je nejbližším spolupracovníkem jiného českého odborníka na tuto problematiku Pavla Spurného.

Tématem vědeckých prací Jiřího Borovičky je meteorická fyzika a astronomie, zejména spektroskopie meteorů. Zabývá se fyzikou průletu meteorů zemskou atmosférou, ale také strukturou a chemickým složením meteoroidů. Objevil nízko- a vysokoteplotní složky záření meteorů. Věnoval se také tzv. záření dlouhotrvajících stop meteorů. Zásadní měrou se podílel na analýze bolidu Morávka v roce 2000.

V roce 1997 obdržel medaili Učené společnosti v kategorii mladých vědeckých pracovníků za objevné práce z oblasti záření meteoroidů. V roce 2002 dostal Prémii Otto Wichterleho, kterou uděluje Akademická rada Akademie věd ČR.

Zdroje a další informace:

Wikipedie, heslo Jiří Borovička

Osobní stránky Jiřího Borovičky

 

Foto: Astronomický ústav AV ČR


  © 2012 UJEP