Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Bc. Pavel Boháček

Publicista, popularizátor vědy a bloger, píšící o vědě a zdravotnictví

„Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe…“

Vystudoval ošetřovatelství na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval výcvik v oblasti přednemocniční neodkladné taktické péče (vojenské medicíny) a také potápěčské medicíny. Byl spolupracovníkem a členem americké organizace Space Nursing Society. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Píše a přednáší o tom, jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky nebo válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty, zabývá se přežitím lidí v extrémních prostředích, odolností a zvládáním mimořádných situací. Podobnou problematikou se zabýval i v rámci spolupráce se Space Nursing Society. Je spoluautorem několika odborných článků, zaměřených na problematiku pobytu v extrémním prostředí (simulace kosmické mise pod vodní hladinou). Věnuje se zkoumání lidských potřeb a možnostem jejich zajišťování ve zvláštních podmínkách, jako je kosmický let, pobyt v nehostinném prostředí atp., ale také problematikou vlivu dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka (tzv. bedrest studie). Zajímá se a píše také o nejnovějších trendech v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Je členem multioborového výzkumného týmu, zabývajícího se problematikou identifikace a snižování rizik poškození psychosociálního zdraví člověka v průběhu letů do vesmíru.

V rámci své publikační činnosti v oblasti ošetřovatelství jako vědy o člověku a jeho potřebách ve zdraví a nemoci, se věnuje popularizaci a zvyšování atraktivity oboru ošetřovatelství a zasazuje se o větší zastoupení mužů v povolání všeobecné sestry.

 

Foto: archiv Pavla Boháčka

 



  © 2012 UJEP