Děčín

26. září

 

 
Aktuality

26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.


21.09.2023

Čas v nás i kolem nás

Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Bc. Pavel Boháček

Publicista, popularizátor vědy a bloger, píšící o vědě a zdravotnictví

„Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe…“

Vystudoval ošetřovatelství na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval výcvik v oblasti přednemocniční neodkladné taktické péče (vojenské medicíny) a také potápěčské medicíny. Byl spolupracovníkem a členem americké organizace Space Nursing Society. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Píše a přednáší o tom, jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky nebo válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty, zabývá se přežitím lidí v extrémních prostředích, odolností a zvládáním mimořádných situací. Podobnou problematikou se zabýval i v rámci spolupráce se Space Nursing Society. Je spoluautorem několika odborných článků, zaměřených na problematiku pobytu v extrémním prostředí (simulace kosmické mise pod vodní hladinou). Věnuje se zkoumání lidských potřeb a možnostem jejich zajišťování ve zvláštních podmínkách, jako je kosmický let, pobyt v nehostinném prostředí atp., ale také problematikou vlivu dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka (tzv. bedrest studie). Zajímá se a píše také o nejnovějších trendech v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Je členem multioborového výzkumného týmu, zabývajícího se problematikou identifikace a snižování rizik poškození psychosociálního zdraví člověka v průběhu letů do vesmíru.

V rámci své publikační činnosti v oblasti ošetřovatelství jako vědy o člověku a jeho potřebách ve zdraví a nemoci, se věnuje popularizaci a zvyšování atraktivity oboru ošetřovatelství a zasazuje se o větší zastoupení mužů v povolání všeobecné sestry.

 

Foto: archiv Pavla Boháčka

 



OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP