Děčín

23. března

 

 
Aktuality

23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.


16.03.2023

Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu

Přednáška byla ze závažných osobních důvodů přednášejícího zrušena. Jakmile to bude možné, domluvíme se na náhradním termínu, o kterém vás budeme včas informovat.

Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Bc. Pavel Boháček

Publicista, popularizátor vědy a bloger, píšící o vědě a zdravotnictví

„Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe…“

Vystudoval ošetřovatelství na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval výcvik v oblasti přednemocniční neodkladné taktické péče (vojenské medicíny) a také potápěčské medicíny. Byl spolupracovníkem a členem americké organizace Space Nursing Society. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Píše a přednáší o tom, jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky nebo válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty, zabývá se přežitím lidí v extrémních prostředích, odolností a zvládáním mimořádných situací. Podobnou problematikou se zabýval i v rámci spolupráce se Space Nursing Society. Je spoluautorem několika odborných článků, zaměřených na problematiku pobytu v extrémním prostředí (simulace kosmické mise pod vodní hladinou). Věnuje se zkoumání lidských potřeb a možnostem jejich zajišťování ve zvláštních podmínkách, jako je kosmický let, pobyt v nehostinném prostředí atp., ale také problematikou vlivu dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka (tzv. bedrest studie). Zajímá se a píše také o nejnovějších trendech v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Je členem multioborového výzkumného týmu, zabývajícího se problematikou identifikace a snižování rizik poškození psychosociálního zdraví člověka v průběhu letů do vesmíru.

V rámci své publikační činnosti v oblasti ošetřovatelství jako vědy o člověku a jeho potřebách ve zdraví a nemoci, se věnuje popularizaci a zvyšování atraktivity oboru ošetřovatelství a zasazuje se o větší zastoupení mužů v povolání všeobecné sestry.

 

Foto: archiv Pavla Boháčka

 



OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP