26.09.2023
21.09.2023
Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru a může být čas kvantovaný? Ve čtvrtek 21. září vás na teplické hvězdárně čeká nadčasové setkání s fyzikem a astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. z pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – a společná cesta za poznáváním tajemství času.
Narozen 1981. Absolvoval jednak obor geografie a kartografie se zaměřením na kartografii a geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, jednak obor kulturologie na katedře teorie kultury Filozofické fakulty téže univerzity. Od roku 2010 působí jako odborný asistent na katedře geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, v rámci výzkumu též na Českém vysokém učení technickém v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci. Je mj. členem Hlavního výboru České geografické společnosti. Absolvoval několik zahraničních stáží v Německu a Rakousku.
Ve výzkumu se snaží poukázat na humanitní rozměr přírodovědně-technické disciplíny zvané kartografie. Věnuje se kulturně-antropologickým aspektům kartografické tvorby, vizuáliím v oborové didaktice geografie a vlastní mapové tvorbě pro odborné publikace několika českých nakladatelství (mj. Karolinum). Je autorem řady odborných publikací a několika kapitol v zahraničních knihách nakladatelství Springer a monografie Vybrané okruhy z geografické kartografie (2017). Dále se podílel na monografiích Conditions of Fieldwork (2016) či Makroregiony světa (2019). Od roku 2015 svou pozornost zaměřil – ve spolupráci s Martinem Soukupem – na komplexní kulturně-geografický výzkum komunity Nungon v pohoří Saruwaged Range (Papua-Nová Guinea). Dalšími výzkumnými lokalitami se v poslední době staly Altaj a Filipíny.
Foto z archivu Jana D. Bláhy