Teplice

16. května

 

 
Aktuality

16.05.2024

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.


02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D.

Kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog


Jan D. Bláha

Narozen 1981. Absolvoval jednak obor geografie a kartografie se zaměřením na kartografii a geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, jednak obor kulturologie na katedře teorie kultury Filozofické fakulty téže univerzity. Od roku 2010 působí na katedře geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, v rámci výzkumu též na Českém vysokém učení technickém v Praze a v minulosti na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je mj. členem Hlavního výboru České geografické společnosti. Absolvoval několik zahraničních stáží v Německu a Rakousku.

Ve výzkumu se snaží poukázat na humanitní rozměr přírodovědně-technické disciplíny zvané kartografie. Věnuje se kulturně-antropologickým aspektům kartografické tvorby, vizuáliím v oborové didaktice geografie a vlastní mapové tvorbě pro odborné publikace několika českých nakladatelství (mj. Karolinum). Je autorem řady odborných publikací a několika kapitol v zahraničních knihách nakladatelství Springer a monografie Vybrané okruhy z geografické kartografie (2021). Dále se podílel na monografiích Conditions of Fieldwork (2016), Makroregiony světa (2019) či Ceský historický atlas (2019). Od roku 2015 svou pozornost zaměřil – ve spolupráci s Martinem Soukupem – na komplexní kulturně-geografický výzkum komunity Nungon v pohoří Saruwaged Range (Papua-Nová Guinea) a na propojení kartografie a kulturní antropologie. Dalšími výzkumnými lokalitami se staly Altaj a Filipíny.

 Foto z archivu Jana D. Bláhy


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP