Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D.

Kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog


Jan D. Bláha

Narozen 1981. Absolvoval jednak obor geografie a kartografie se zaměřením na kartografii a geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, jednak obor kulturologie na katedře teorie kultury Filozofické fakulty téže univerzity. Od roku 2010 působí jako odborný asistent na katedře geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, v rámci výzkumu též na Českém vysokém učení technickém v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci. Je mj. členem Hlavního výboru České geografické společnosti. Absolvoval několik zahraničních stáží v Německu a Rakousku.

Ve výzkumu se snaží poukázat na humanitní rozměr přírodovědně-technické disciplíny zvané kartografie. Věnuje se kulturně-antropologickým aspektům kartografické tvorby, vizuáliím v oborové didaktice geografie a vlastní mapové tvorbě pro odborné publikace několika českých nakladatelství (mj. Karolinum). Je autorem řady odborných publikací a několika kapitol v zahraničních knihách nakladatelství Springer a monografie Vybrané okruhy z geografické kartografie (2017). Dále se podílel na monografiích Conditions of Fieldwork (2016) či Makroregiony světa (2019). Od roku 2015 svou pozornost zaměřil – ve spolupráci s Martinem Soukupem – na komplexní kulturně-geografický výzkum komunity Nungon v pohoří Saruwaged Range (Papua-Nová Guinea). Dalšími výzkumnými lokalitami se v poslední době staly Altaj a Filipíny.

 Foto z archivu Jana D. Bláhy


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP