Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Václav Beran

Zoolog, ornitolog


Václav Beran

Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jako zoolog pracoval v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě a v Moravském zemském muzeu v Brně. Od roku 2008 je zaměstnancem Muzea města Ústí nad Labem a vedoucím jeho přírodovědného oddělení. Pracuje také v organizaci ALKA Wildlife o.p.s.

Hlavním předmětem jeho zájmu jsou ptáci. V minulosti se věnoval řadě druhů, např. kroužkování čápů bílých i černých, volavek popelavých či různých druhů dravců. Po přestěhování do severních Čech mu ale učarovaly hnědouhelné velkolomy, ve kterých od roku 2011 intenzivně zkoumá hlavně lindušky úhorní a snaží se o ochranu cenných ploch v těchto územích. Sokol stěhovavý, především páry hnízdící na stavbách, jsou také předmětem jeho zájmu. Instalace budek nebo kroužkování mláďat ho přivádí do závratných výšek. Věnuje se i rarohovi velkému. Kromě ptáků se podílel také na projektech zaměřených na výzkum a monitoring norka evropského i amerického. Spolupodílel se na přípravě programu péče o vydru a dále se podílí na jejím monitoringu, kterému se v minulosti věnoval i v zahraničí. V rámci zoologických výzkumů a různých grantů pobýval i v Austrálii, v Rumunsku, ve Španělsku, Turecku a v Makedonii.

Pravidelně publikuje odborné a popularizační články v různých časopisech i zpravodajích. V rámci festivalu Vítání ptačího zpěvu vede ornitologické exkurze a přednáší také pro veřejnost. Snaží se být i občansky aktivní a v rámci své profese komplikuje zastavování krajiny či bezdůvodné kácení stromů ve městech.

 

 Foto: Frederik Velinský, Café Nobel

  © 2012 UJEP