10.12.2019
Země v pohybu: Desková tektonika
04.12.2019
Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice
Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.
Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jako zoolog pracoval v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě a v Moravském zemském muzeu v Brně. Od roku 2008 je zaměstnancem Muzea města Ústí nad Labem a vedoucím jeho přírodovědného oddělení.
Hlavním předmětem jeho zájmu jsou ptáci. Je členem výboru České společnosti ornitologické a věnuje se kroužkování – od roku 1999 okroužkoval více než 10 000 jedinců. Podílel se na řadě projektů, zaměřených např. na monitoring a kroužkování čápů bílého i černého, volavek popelavých, sokola stěhovavého, raroha velkého, dalších dravců a sov. Podílel se také na projektech, zaměřených na výzkum a monitoring norka evropského i amerického. Spolupodílel se na přípravě a dále se podílí na vlastní realizaci záchranného programu a programu péče o vydry říční, jejichž výskyt monitoroval nejen v České republice, ale také v Rakousku a Německu. V rámci zoologických výzkumů a různých grantů pobýval i v Austrálii, v Rumunsku, ve Španělsku, Turecku a v Makedonii.
Pravidelně publikuje odborné a popularizační články v různých časopisech i zpravodajích. V rámci festivalu Vítání ptačího zpěvu a Ptačího festivalu vede ornitologické exkurze a přednáší také pro veřejnost.
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |