Teplice

17. července

 

 
Aktuality

17.07.2025

Bestiář pověr o městské přírodě

Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.


03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Václav Beran

Zoolog, ornitolog


Václav Beran

Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jako zoolog pracoval v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě a v Moravském zemském muzeu v Brně. Od roku 2008 je zaměstnancem Muzea města Ústí nad Labem a vedoucím jeho přírodovědného oddělení. Pracuje také v organizaci ALKA Wildlife o.p.s.

Hlavním předmětem jeho zájmu jsou ptáci. V minulosti se věnoval řadě druhů, např. kroužkování čápů bílých i černých, volavek popelavých či různých druhů dravců. Po přestěhování do severních Čech mu ale učarovaly hnědouhelné velkolomy, ve kterých od roku 2011 intenzivně zkoumá hlavně lindušky úhorní a snaží se o ochranu cenných ploch v těchto územích. Sokol stěhovavý, především páry hnízdící na stavbách, jsou také předmětem jeho zájmu. Instalace budek nebo kroužkování mláďat ho přivádí do závratných výšek. Věnuje se i rarohovi velkému. Kromě ptáků se podílel také na projektech zaměřených na výzkum a monitoring norka evropského i amerického. Spolupodílel se na přípravě programu péče o vydru a dále se podílí na jejím monitoringu, kterému se v minulosti věnoval i v zahraničí. V rámci zoologických výzkumů a různých grantů pobýval i v Austrálii, v Rumunsku, ve Španělsku, Turecku a v Makedonii.

Pravidelně publikuje odborné a popularizační články v různých časopisech i zpravodajích. V rámci festivalu Vítání ptačího zpěvu vede ornitologické exkurze a přednáší také pro veřejnost. Snaží se být i občansky aktivní a v rámci své profese komplikuje zastavování krajiny či bezdůvodné kácení stromů ve městech.

 

 Foto: Frederik Velinský, Café Nobel

  © 2012 UJEP