Ústí nad Labem

6. června

 

 
Aktuality

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.


23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Egyptolog a archeolog

Dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde kdysi se svými studii egyptologie, pravěké a raně středověké archeologie začínal. Od roku 1991 se pravidelně účastní archeologických výzkumů v Egyptě. Po studiu egyptologie v Hamburku v roce 1997 obhájil doktorát, v roce 2002 se habilitoval pro obor egyptologie a v roce 2009 byl pro tento obor jmenován profesorem.

V letech 2003–2004 působil jako profesor egyptologie na University of Pennsylvania v USA. V roce 2014 byl hostujícím profesorem na American University v Káhiře. Působil i na dalších univerzitách v Evropě i zámoří.

V současnosti vede české archeologické výzkumy v Egyptě a Súdánu, přičemž těžiště jeho činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v egyptském Abúsíru. Zabývá se historií a archeologií 3. tisíciletí před Kristem, ale také vztahem člověka a krajiny ve starověku a vývojem a kolapsem komplexních společností.

Je spoluzakladatelem thinktanku Equilibrium a zakladatelem platformy Komplexní společnosti. Je také členem Učené společnosti ČR, Mezinárodní egyptologické asociace, American Schools of Oriental Research, American Research Center in Egypt a newyorského Explorers Club. V roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší české vědecké ocenění – Česká hlava. Od roku 2022 je na Univerzitě Karlově koordinátorem vědecko-výzkumného programu Cooperatio pro vědní oblast archeologie.

Na motivy jeho knihy Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají byl natočen a v roce 2022 do kin uveden film režiséra Petra Horkého Civilizace. Dobrá zpráva o konci světa.

Výběr z publikací Miroslava Bárty v češtině:

 • Sinuhetův útěk z Egypta. Egypt a Syropalestina v době Abrahamově (1999)
 • Satelitní atlas pyramid. Abú Ghuráb, Abúsír, Sakkára, Dahšúr (s Vladimírem Brůnou, 2006)
 • Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti (s Petrem Pokorným, 2008)
 • Život a smrt ve stínu pyramid. Staroegyptská hrobka a společnost v době stavitelů pyramid Staré říše (2008)
 • Plavci v písku. K neolitickým počátkům staroegyptské mytologie a symbolismu (s Martinem Frouzem, 2010)
 • Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností (s Martinem Kovářem, 2011)
 • Civilizace a dějiny. Historie světa pohledem dvaceti vědců (s Martinem Kovářem, 2013)
 • Kolaps neznamená konec (s Tomášem Turečkem, 2013)
 • Povaha změny. Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace (s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem, 2015)
 • Na rozhraní. Krize a proměny současného světa (s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem, 2016)
 • Příběh civilizace (2016)
 • Lidé a dějiny. K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě (s Martinem Kovářem, 2017)
 • Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají (2021)
 • Tutanchamon. Století záhad a objevů (2022)
Foto © Martin Frouz
OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP