Tisá

5. října

 

 
Aktuality

05.10.2023

Spolupráce velmocí? Vliv války na Ukrajině na kosmonautiku

Barbarský útok ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 změnil v okamžiku nejen miliony lidských životů na naší planetě, ale projevil se velice rychle i ve vesmíru. Bude pokračovat spolupráce velmocí na Mezinárodní vesmírné stanici a nedojde k jejímu zániku? Jak dopadnou další dlouhé roky chystané mezinárodní projekty? Na tyto a řadu dalších otázek odpoví ve čtvrtek 5. října v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku Milan Halousek z České astronomické společnosti a vzdělávacího spolku KOSMOS-NEWS.


26.09.2023

Ptáci Českého Švýcarska

Labské pískovce, resp. České Švýcarsko, je velice známá oblast – zvlášť co se týče jejího turistického využití. Málokdo však ví, jaká území v sobě zahrnuje a jaké druhy ptáků (a nejen těch) v ní žijí. Je to území, které prodělalo a dodnes prodělává výrazné změny, jeho tvář se mění takřka před očima. Tento zajímavý svět navštívíme v úterý 26. září v děčínské kavárně Coffee & Books společně se zoologem a ornitologem Ing. Pavlem Bendou, Ph.D.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Egyptolog a archeolog

Dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde kdysi se svými studii egyptologie, pravěké a raně středověké archeologie začínal. Od roku 1991 se pravidelně účastní archeologických výzkumů v Egyptě. Po studiu egyptologie v Hamburku v roce 1997 obhájil doktorát, v roce 2002 se habilitoval pro obor egyptologie a v roce 2009 byl pro tento obor jmenován profesorem.

V letech 2003–2004 působil jako profesor egyptologie na University of Pennsylvania v USA. V roce 2014 byl hostujícím profesorem na American University v Káhiře. Působil i na dalších univerzitách v Evropě i zámoří.

V současnosti vede české archeologické výzkumy v Egyptě a Súdánu, přičemž těžiště jeho činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v egyptském Abúsíru. Zabývá se historií a archeologií 3. tisíciletí před Kristem, ale také vztahem člověka a krajiny ve starověku a vývojem a kolapsem komplexních společností.

Je spoluzakladatelem thinktanku Equilibrium a zakladatelem platformy Komplexní společnosti. Je také členem Učené společnosti ČR, Mezinárodní egyptologické asociace, American Schools of Oriental Research, American Research Center in Egypt a newyorského Explorers Club. V roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší české vědecké ocenění – Česká hlava. Od roku 2022 je na Univerzitě Karlově koordinátorem vědecko-výzkumného programu Cooperatio pro vědní oblast archeologie.

Na motivy jeho knihy Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají byl natočen a v roce 2022 do kin uveden film režiséra Petra Horkého Civilizace. Dobrá zpráva o konci světa.

Výběr z publikací Miroslava Bárty v češtině:

  • Sinuhetův útěk z Egypta. Egypt a Syropalestina v době Abrahamově (1999)
  • Satelitní atlas pyramid. Abú Ghuráb, Abúsír, Sakkára, Dahšúr (s Vladimírem Brůnou, 2006)
  • Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti (s Petrem Pokorným, 2008)
  • Život a smrt ve stínu pyramid. Staroegyptská hrobka a společnost v době stavitelů pyramid Staré říše (2008)
  • Plavci v písku. K neolitickým počátkům staroegyptské mytologie a symbolismu (s Martinem Frouzem, 2010)
  • Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností (s Martinem Kovářem, 2011)
  • Civilizace a dějiny. Historie světa pohledem dvaceti vědců (s Martinem Kovářem, 2013)
  • Kolaps neznamená konec (s Tomášem Turečkem, 2013)
  • Povaha změny. Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace (s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem, 2015)
  • Na rozhraní. Krize a proměny současného světa (s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem, 2016)
  • Příběh civilizace (2016)
  • Lidé a dějiny. K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě (s Martinem Kovářem, 2017)
  • Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají (2021)
  • Tutanchamon. Století záhad a objevů (2022)
Foto © Martin Frouz
OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP