27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Jan Andreska se narodil v roce 1963 v Písku. Po absolvování lesnické fakulty v Brně (1985) pracoval u státní ochrany přírody. Od roku 1997 vyučuje zoologii obratlovců na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Akademický titul Ph.D. obhájil prací věnovanou některým aspektům výuky zoologie obratlovců.
Je spoluautorem deseti knih, ve kterých zpracoval kapitoly věnované regionální historii lesnictví, myslivosti, rybářství a takzvaných problémových druhů. Napsal několik desítek vědeckých studií a popularizačních článků a mnoho relací s přírodovědnou tematikou, vysílaných v Českém rozhlase. Patří k významným specialistům zabývajícím se průnikem biologie, ekologie a historie.
Výběr z bibliografie: