Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Jan Andreska, Ph.D.

Biolog a pedagog





Jan Andreska se narodil v roce 1963 v Písku. Po absolvování lesnické fakulty v Brně (1985) pracoval u státní ochrany přírody. Od roku 1997 vyučuje zoologii obratlovců na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Akademický titul Ph.D. obhájil prací věnovanou některým aspektům výuky zoologie obratlovců.

Je spoluautorem deseti knih, ve kterých zpracoval kapitoly věnované regionální historii lesnictví, myslivosti, rybářství  a takzvaných problémových druhů. Napsal několik desítek vědeckých studií a popularizačních článků a mnoho relací s přírodovědnou tematikou, vysílaných v Českém rozhlase. Patří k významným specialistům zabývajícím se průnikem biologie, ekologie a historie.

Výběr z bibliografie:

  • Kolektiv autorů, Český les – příroda, historie, život, Baset, 2006
  • Kolektiv autorů, Novohradské hory a Novohradské podhůří – příroda, historie, život, Baset, 2006
  • Kolektiv autorů, Plzeňsko – příroda, historie, život, Baset, 2008
  • Kolektiv autorů, Šumava – příroda, historie, život, Baset, 2003
  • Jan Andreska, Lubomír Hanel, Vybrané kapitoly autekologie a demekologie živočichů, Karolinum, 2010
  • Lubomír Hanel, Jan Andrreska, Ryby evropských vod, Aventinum, 2013
  • Jan Andreska, Dominik, Andreska, Výr velký a jeho nelehký osud I. Jak výr ke špatné pověsti přišel. Živa, 4/2020
  • Jan Andreska, Dominika Andreska, Kateřina Krupková, Výr velký a jeho nelehký osud II. Na cestě k vyhubení. Živa, 6/2020
  • Jan Andreska, Dominik Andreska, Výr velký a jeho nelehký osud III. Nesnadná cesta k ochraně. Živa, 1/2021
  • Jan Andreska, Dominik Andreska, Výr velký a jeho nelehký osud IV. Diskuze a sváry. Živa, 2/2021
  • Jan Andreska, Dominik Andreska, Výr velký a jeho nelehký osud V. Cesta k úplné ochraně. Živa, 3/2021 
Foto: archiv Jana Andresky
  © 2012 UJEP