Teplice

16. května

 

 
Aktuality

16.05.2024

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.


02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

RNDr. Miloš Anděra, CSc.

Zoolog

 

Narodil se v roce 1947 v Praze. Vystudoval systematickou zoologii obratlovců na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a po deseti letech strávených na tamní Katedře zoologie nastoupil v roce 1981 do Národního muzea v Praze, kde pracuje dodnes. V letech 1988–2002 byl vedoucím zoologického oddělení a po určitou dobu i zástupcem ředitele Přírodovědeckého muzea NM. V letech 2009–2014 přednášel také na Katedře ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zabývá se zoogeografií a ekologií savců, zejména drobných forem. Publikoval téměř 100 vědeckých prací a řady monografií se zaměřením na naší faunu savců včetně netopýrů. Výraznou měrou přispěl zejména k mapování výskytu jednotlivých druhů a sledování změn v jejich rozšíření. Od počátku 80. let minulého století se ve spolupráci se Správou jeskyní ČR věnuje sledování sezonní dynamiky netopýřího společenstva v Chýnovské jeskyni na Táborsku. Za svou vědeckou práci obdržel v roce 2008 Cenu ministra životního prostředí České republiky.

Vedle své odborné činnosti se Miloš Anděra hojně věnuje popularizaci zoologie a přírodních věd vůbec. Je autorem mnoha populárně naučných článků a dvou desítek knih či kapitol do rozsáhlejších titulů, například Poznáváme naše savce (spoluautor Ivan Horáček, 1982, 2005), Vyhubená zvířata (1998), Ohrožená zvířata (1998) aj. Jako editor stál u zrodu dvanáctidílné encyklopedie Svět zvířat, za kterou získal výroční cenu nakladatelství Albatros. Velkého úspěchu se dočkala Encyklopedie naší přírody (2000), jejíž rozšířená verze Encyklopedie evropské přírody (2004) byla přeložena do více než deseti jazyků. Zcela ojedinělá je obsáhlá encyklopedická publikace Národní parky Evropy (2008), ze které následně vznikly i Národní parky střední Evropy (2011). Z poslední doby jsou nejvýznamnějším titulem Savci České republiky. Popis, rozšíření, ekologie a ochrana (ve spolupráci s Jiřím Gaislerem, 2012). Viz také: Miloš Anděra v databázi Národní knihovny ČR

Miloš Anděra je členem redakční rady časopisu Živa a nakladatelství Academia. Nedílnou součástí jeho tvorby je příprava různých výstavních projektů v Národním muzeu i jinde (například Voda a život, Nejsme na planetě sami – Ježek, Neznámý svět drobných savců, Cesta Severem, Hic sunt leones, Archa Noemova). Bohatá je také jeho přednášková činnost. V posledních letech se hojně věnuje fotografování, zejména savců a krajiny.

 

Foto: archiv Miloše Anděry

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP