27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zabývá výzkumem planetárních soustav, protoplanetárních disků a numerickými simulacemi srážek planetek. Podílel se na interpretaci pozorování planetek adaptivní optikou VLT/SPHERE, v rámci mezinárodní spolupráce na velkém programu ESO (ID 199.C-0074).
Kromě toho, že je autorem či spoluautorem řady vědeckých článků, byl také spolueditorem publikace Sluneční hodiny na pevných stanovištích: Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko (s Radomírou Beránkovou a dalšími, 2004) a je spoluautorem několika vysokoškolských učebnic: Stavba a vývoj hvězd (s Petrem Harmancem, 2011), Fyzika sluneční soustavy (s Martinem Šolcem, 2013) a Astronomická měření (s Markem Wolfem, 2017).
Foto: archiv Miroslava Brože
![]() |
© 2012 UJEP |