23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
V Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zabývá výzkumem planetárních soustav, protoplanetárních disků a numerickými simulacemi srážek planetek. Podílel se na interpretaci pozorování planetek adaptivní optikou VLT/SPHERE, v rámci mezinárodní spolupráce na velkém programu ESO (ID 199.C-0074).
Kromě toho, že je autorem či spoluautorem řady vědeckých článků, byl také spolueditorem publikace Sluneční hodiny na pevných stanovištích: Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko (s Radomírou Beránkovou a dalšími, 2004) a je spoluautorem několika vysokoškolských učebnic: Stavba a vývoj hvězd (s Petrem Harmancem, 2011), Fyzika sluneční soustavy (s Martinem Šolcem, 2013) a Astronomická měření (s Markem Wolfem, 2017).
Foto: archiv Miroslava Brože