Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D.

Planetární astronom

V Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zabývá výzkumem planetárních soustav, protoplanetárních disků a numerickými simulacemi srážek planetek. Podílel se na interpretaci pozorování planetek adaptivní optikou VLT/SPHERE, v rámci mezinárodní spolupráce na velkém programu ESO (ID 199.C-0074).

Kromě toho, že je autorem či spoluautorem řady vědeckých článků, byl také spolueditorem publikace Sluneční hodiny na pevných stanovištích: Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko (s Radomírou Beránkovou a dalšími, 2004) a je spoluautorem několika vysokoškolských učebnic: Stavba a vývoj hvězd (s Petrem Harmancem, 2011), Fyzika sluneční soustavy (s Martinem Šolcem, 2013) a Astronomická měření (s Markem Wolfem, 2017).

 

Foto: archiv Miroslava Brože

  © 2012 UJEP